dailyadvocate.com

Versailles’ Cromwell, Stover earn top honors

By Kyle Shaner kshaner@civitasmedia.com

March 20, 2014

VERSAILLES — Versailles earned several honors from the Lima Area Swim Coaches Association, including Mitchell Stover being named the swimmer of the year and Penny Cromwell being named the coach of the year.


The Lima Area Swim Coaches Association named its all-Lima area selections for the 2013-14 high school swimming and diving season with 17 girls and 18 boys from 20 schools earning all-Lima area honors. Additionally, 20 girls and six boys received special mention honors and 43 girls and 45 boys received honorable mention honors.


Versailles’ Stover was named the boys swimmer of the year while Shawnee’s Emily Murphy was named the girls swimmer of the year.


Celina’s Sawyer Weitzel was named the girls diver of the year while Coldwater’s Caleb Keck was named the boys diver of the year.


Versailles’ Cromwell earned coach of the year honors for both boys and girls swimming.


Versailles senior Hannah Marshal, senior Amber Seibert, sophomore Lexi Fliehman and sophomore Abbey Marshal each made the girls swimming all-Lima area honors list.


Senior Cole Albers, senior Andrew Kramer and senior Mitchell Stover each were named to the boys swimming all-Lima area honors list.


Sophomore Ashlyn Cordonnier, sophomore Rachel Subler and freshman Heather Albers were named to the special mention team for the girls for the girls while senior Michael Marshal made the list for the boys.


Junior Murphy Grow and junior Hannah Wenig were named to the honorable mention team for the Versailles girls, and sophomore Harrison Detrick made the honorable mention team for the Versailles boys.


All-Lima area honors


Girls swimming and diving


Taylor Law, SR Wapakoneta


Hannah Marshal, SR Versailles


Emily Murphy, SR Shawnee


Olivia Schlotterer, SR Celina


Amber Seibert, SR Versailles


Michaela Wenning, SR Celina


Nikki Borgerding, JR Minster


Molly Menker, JR St Marys


Josie Miller, JR Wapakoneta


Taylor Madison, JR St Marys


Ashton Cole, SO Kenton


Lexi Fliehman, SO Versailles


Mo Gray, SO Kenton


Aleah Hixenbaugh, SO Shawnee


Abbey Marshal, SO Versailles


Jordyn Law, FR Wapakoneta


Sawyer Weitzel, FR Celina


Special mention


Kara Kitzmiller, SR Minster


Quincy Livchak, SR Lima Senior


Amanda Lucas, SR Shawnee


Megan Scheiwiller, SR Lima Central Catholic


Reagan Whitaker, SR Bath


Stephanie Brandt, JR New Bremen


Megan Muhlenkamp, JR Celina


Shannon Osterfeld, JR Coldwater


Courtney Bettinger, SO Coldwater


Ashlyn Cordonnier, SO Versailles


Devon Heitkamp, SO New Bremen


Kathryn Samuelson, SO Ottawa-Glandorf


Sierra Sammons, SO Wapakoneta


Cori Stone, SO Ft Recovery


Rachel Subler, SO Versailles


Trinity Voisin, SO Celina


Heather Albers, FR Versailles


Briana Fenbert, FR Ottawa-Glandorf


Mya Hager, FR Wapakoneta


Allison Sandberg, FR St. Marys


Honorable mention


Ada: Abby Dungan, SO; Kyley Stuart, SO


Bath: Makenzie Skinner, SR; Olivia Gesler, JR; Julia Evans, SO; Alexandra Gesler, SO; Abbie Gesler, FR.


Botkins: Rachelle Maurer, SR; Amber Buehler, SO


Celina: Madison Weininger, SR; Jenna Coon, JR; Alli Darras, JR; Cami Dzendzel, SO


Coldwater: Julia Rose, SR


Elida: Emma Scannell, SO


LCC: Emily Janowski, JR; Brianna Braun, SO; Emily Scheiwiller, SO


Lima Senior: Regan Williams, SO


Marion Local: Marisa Spoltman, SR; Carla Smith, JR


Minster: Leah Niekamp, SR; Cassie Jutte, JR; Erica Oldiges, JR; Julia Slonkosky, SO


New Bremen: Julia Niekamp, SO


Ottaw-Glandorf: Megan Hoehn, SR; Megan Kosch, JR; Ashley Siefker, JR;


Kindra Theisen, JR; Amber Ellerbrock, SO; Michaela Nordhaus


Shawnee: Maddy Cohorn, SR; Emily Vondran, SR; Julia Hardy, SO; Emma Rao, FR


Van Wert: Hannah Stemen, JR


Versailles: Murphy Grow, JR; Hannah Wenig, JR


Wapakoneta: Taylor Hager, JR; Haley Kinstle, JR; Hannah Davis, SO; Sierra Sammons, SO


Boys swimming and diving


Cole Albers, SR Versailles


Jared Deubler, SR St Marys


Eric Easley, SR Van Wert


Andrew Kramer, SR Versailles


Logan Rex, SR Bath


Mitchell Stover, SR Versailles


Tyus Temple, SR Celina


Britton Weigt, SR Shawnee


Matthew Wilcox, SR Ada


Nick Fenbert, JR Ottawa-Glandorf


Jared Fleagle, JR Celina


Luke Kleman, JR Ottawa-Glandorf


Mitchell Wilcox, JR Ada


Jake Browder, SO Celina


Chandler Kimmel, SO Celina


Charlie Sutton, SO Wapakoneta


Mason Baker, FR Celina


Caleb Keck, FR Coldwater


Special mention


Michael Marshall, SR Versailles


Evan Wilkerson, SR Kenton


Joey Ellis, JR Shawnee


Sam Easley, FR Van Wert


Ben Sealts, FR Ottawa-Glandorf


Christopher Soules, FR Shawnee


Honorable mention


Ada: Caleb Stuart, SR


Bath: Zach Jones, SR; Austin Lauf, JR; Jacob Clark, SO


Botkins: Kaleb Hanby, FR; Joe Shuga, FR


Celina: Hagan Kriegel, SR; Ryan Miller, SR; Mathew Moege, JR; Ian Darras, FR;


Grant Guggenbiller, FR; Derrick Spitler, FR; Garrett Weininger, FR


Coldwater: Jared Jansen, SR; Bobby Klosterman, SO


Elida: Luke Simmons, SO


Ft Recovery: Mitchell Homan, SR


Kenton: Evan Wilkerson, SR


LCC: Michael Gremling, SR; Robert Sarno, JR


Lima Senior: Taylor Mericle, JR


Marion Local: Chris Lochtefeld, JR; Nate Saintignon, SO


Minster: Andy Borges, SR; Aaron Kitzmiller, FR


Ottawa-Glandorf: Harris Reinstedler, SR; Alex Teffenhardt, SR; Adam Brinkman, JR; Luke Schaub, JR


St Marys: Dakota Braun, SR; TJ Mele FR


Shawnee: Sam Way, JR; Jon Andrews, SO; Trey Briggs, SO; Noah Curl, SO;


Max Bucher, FR;


Van Wert: Adam Jurczyk, SR; Jacob Scheidt, SR


Versailles: Harrison Detrick, SO


Wapakoneta: Kaleb Miller, SR; Hayden Metzger, JR; Wesley Ruedebusch, SO; Michael Zwez, SO