Last updated: February 10. 2014 9:18PM - 368 Views
Staff Report



Story Tools:

Font Size:

Social Media:

TROTWOOD — Two Greenville individuals and two Green Wave relays advanced to the Ohio High School Athletic Association district meet with their performances at the sectional meet this past weekend.


The Greenville boys swim team finished sixth out of 25 teams, and the Greenville girls placed 17th out of 23 teams.


Greenville boys swimmer Jose’ Badell qualified to swim at the district meet Friday in the 200 individual medley with a time of 2:13.31and the 100 backstroke with a personal record of 59.6 seconds.


Greenville boys swimmer Zach Toman also qualified individually for the district meet in the 50 freestyle with a time of 23.35 and the 100 breaststroke with a school record of 1:03.01, which won the sectional championship.


Plus, two of the Greenville boys swimming relays, the 200-yard medley relay and the 200-yard freestyle relay — made up of Jose’ Badell, James Conway, Tanner Herrmann and Zach Toman — qualified for the district meet.


None of the Greenville girls qualified for the district meet.


The boys district meet will be held Friday at Miami University.


Below are the results for the Greenville swim teams:


Boys 200-yard medley relay: 2nd place, Jose Badell, Zach Toman, Tanner Herrmann and James Conway, 1:47.81


Boys 200-yard freestyle: 10th place, Alex Davis, 2:25.62


Boys 200-yard IM: 4th place, Jose Badell, 2:13.31; 7th place, Calen Bruner, 2:26.25


Boys 50-yard freestyle: 5th place, Zach Toman, 23.35; 22nd place, James Conway, 26.49; 28th place, Josh Smith, 27.43; 64th place, Shane Barga, 33.79


Boys 100-yard butterfly: 8th place, Tanner Herrmann, 1:02.49; 19th place, Alex Davis, 1:10.15


Boys 100-yard freestyle: 26th place, James Conway, 1:01.37; 35th place, Evan Kiser, 1:04.18; 53rd place, Ryan Simons, 1:15.40


Boys 200-yard freestyle relay: 4th place, Tanner Herrmann, James Conway, Jose Badell and Zach Toman, 1:37.75


Boys 100-yard backstroke: 4th place, Jose Badell, 59.60; 10th place, Tanner Herrmann,1:08.00; 15th place, Josh Smith, 1:13.76; 35th place, Shane Barga, 1:32.60


Boys 100-yard breaststroke: 1st place, Zach Toman, 1:03.01; 6th place, Calen Bruner, 1:11.48; 27th place, Evan Kiser, 1:26.01; 29th place, Ryan Simons, 1:26.32


Boys 400-yard freestyle relay: 11th place, Josh Smith, Alex Davis, Evan Kiser and Calen Bruner, 4:15.66


Girls 200-yard medley relay: 12th place, Macayla Mendoza, Elizabeth Conway, Sarah Green and Kalista King, 2:15.60


Girls 200-yard freestyle: 41st place, Kristin Karns, 2:52.95; 43rd place, Elizabeth Reed, 2:54.62; 57th place, Sarah Brandon, 3:07.67; 62nd place, Tori Knopp, 3:28.63


Girls 200-yard IM: 34th place, Elizabeth Conway, 2:59.35; 36th place, Kalista King, 3:08.79; 40th place, McKenna Crews, 3:34.30


Girls 50-yard freestyle: 16th place, Sarah Green, 27.71; 61st place, Hannah Cloyd, 33.52; 80th place, Catherine Gibson, 37.57; 86th place, Tori Knopp, 40.19


Girls 100-yard butterfly: 22nd place, Macayla Mendoza, 1:24.24; 28th place, Zoe Stiefel, 1:30.04; 34th place, Elizabeth Reed, 1:42.31; 38th place, Sara Brandon, 1:42.31


Girls 100-yard freestyle: 26th place, Sarah Green, 1:04.64; 63rd place, Hannah Cloyd, 1:20.05; 67th place, Anne Bradfield, 1:21.36; 73rd place, Kaleen Gade, 1:26.61


Girls 500-yard freestyle: 28th place, Kalista King, 7:10.71


Girls 200-yard freestyle relay: 16th place, Elizabeth Conway, Kristin Karns, Kalista King and Sarah Green, 2:05.22


Girls 100-yard backstroke: 33rd place, Macayla Mendoza, 1:18.30; 50th place, Catherine Gibson, 1:26.87; 54th place, Anne Bradfield, 1:29.68


Girls 100-yard breaststroke: 25th place, Elizabeth Conway, 1:23.56; 55th place, Kristin Karns, 1:36.27; 64th place, McKenna Crews, 1:41.08; 71st place, Zoe Stiefel, 1:46.16


Girls 400-yard freestyle relay: 20th place, Catherine Gibson, Hannah Cloyd, Kristin Karns and Elizabeth Reed, 5:11.44

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute