Greenville, Tri-Village swimmers qualify for OHSAA district meet


By Kyle Shaner - kshaner@aimmedianetwork.com



TROTWOOD – Swimmers from Greenville and Tri-Village qualified for the district meet with their performances in last week’s sectional meet.

The top two finishers in each event automatically qualified for the district event. Additionally, individual swimmers in the top 32 or relay teams in the top 24 among all the Southwest District sectionals held at Centerville, Keating, Mason and Trotwood advanced to districts.

Greenville freshman Isabella Gable qualified for districts in the girls 200 yard freestyle with a time of 2:00.79 and in the girls 500 yard freestyle with a time of 5:15.24.

Tri-Village freshman Edie Morris qualified for districts in the girls 100 yard freestyle with a time of 59.75. She is an alternate for districts in the girls 200 yard freestyle with a time of 2:09.53.

Tri-Village senior Casey Puckett qualified for districts in the boys 200 yard freestyle with a time of 2:01.21 and in the boys 100 yard backstroke with a time of 1:02.38.

Tri-Village sophomore Aubrey Morris qualified for districts in the boys 200 yard individual medley with a time of 2:14.85 and in the boys 500 yard freestyle with a time of 5:23.06.

Greenville senior Jose’ Badell qualified for districts in the boys 100 yard butterfly with a time of 59.66 and in the boys 100 yard breaststroke with a time of 58.72.

Greenville sophomore Seth Conway qualified for districts in the boys 100 yard breaststroke with a time of 1:10.91.

Greenville’s boys 200 yard medley relay team qualified for districts with a time of 1:53.36.

Greenville freshman Pablo Badell is an alternate in the boys 200 yard individual medley with a time of 2:28.02.

The district championships will be held on Friday at Miami University. The boys will swim at 10:45 a.m., and the girls will swim at 5:45 p.m.

Swimmers from Arcanum, Greenville and Tri-Village were among those who competed at the sectional meet at Trotwood.

In the girls 50 yard freestyle Greenville sophomore Isabel Elliott finished ninth in 30.16, Arcanum junior Victoria Stump finished 11th in 30.79, Arcanum freshman Elora Sudduth finished 22nd in 33.21, Arcanum senior Shelby Howard finished 24th in 34.01, Arcanum junior Makennah Hutcheson finished 27th in 35.93, Greenville junior McKenna Crews finished 31st in 37.53, and Greenville junior Callie McMillin finished 32nd in 39.17.

In the boys 50 yard freestyle Greenville junior Josh Smith finished 12th in 25.02, Arcanum freshman Stephen Young finished 13th in 25.77, Greenville sophomore Jacob Subler finished 25th in 27.67, Arcanum freshman Tristen O’Brien finished 34th in 29.33, Arcanum sophomore Lucus Krause finished 48th in 35.42, and Greenville freshman Zac Davis finished 50th in 35.86.

In the girls 100 yard freestyle Tri-Village freshman Edie Morris finished fourth in 59.75, Arcanum junior Shelby Horzsa finished 12th in 1:10.20, Arcanum freshman Elora Sudduth finished 20th in 1:14.26, Arcanum senior Loganne Stone finished 22nd in 1:16.01, and Arcanum senior Shelby Howard finished 26th in 1:17.85.

In the boys 100 yard freestyle Greenville junior Josh Smith finished 12th in 56.04, Greenville freshman Seth Conway finished 13th in 56.24, Arcanum freshman Stephen Young finished 15th in 57.23, Greenville junior Shane Barga finished 20th in 1:01.00, Arcanum sophomore Cameron Reed finished 34th in 1:07.61, and Arcanum sophomore Lucus Krause finished 47th in 1:22.79.

Greenville freshman Isabella Gable won the girls 200 yard freestyle in a time of 2:00.79, Tri-Village freshman Edie Morris finished fourth in 2:09.53, Greenville freshman Cassey Bolyard finished 18th in 2:41.50, and Arcanum junior Makennah Hutcheson finished 25th in 2:58.40.

In the boys 200 yard freestyle Tri-Village senior Casey Puckett finished sixth in 2:01.21.

Greenville freshman Isabella Gable won the girls 500 yard freestyle with a time of 5:15.24.

In the boys 500 yard freestyle relay Tri-Village sophomore Aubrey Morris finished fourth in 5:23.06.

In the girls 100 yard backstroke Arcanum junior Victoria Stump finished eighth in 1:18.15, Greenville freshman Cassey Bolyard finished 12th in 1:22.90, Arcanum junior Isabella Whiting finished 13th in 1:23.84, Arcanum junior Shelby Horzsa finished 16th in 1:26.52, and Greenville junior Callie McMillin finished 23rd in 1:37.86.

In the boys 100 yard backstroke Greenville senior Jose’ Badell finished third in a time of 58.72, Tri-Village senior Casey Puckett finished seventh in 1:02.38, Greenville sophomore Jacob Subler finished 16th in 1:13.80, Arcanum freshman Jim Barry finished 22nd in 1:19.74, and Arcanum sophomore Cameron Reed finished 26th in 1:21.37.

In the girls 100 breaststroke Greenville sophomore Isabel Elliott finished 12th with a time of 1:29.03, Arcanum junior Isabella Whiting finished 16th in 1:30.73, and Greenville junior McKenna Crews finished 21st in 1:39.45.

In the boys 100 yard breaststroke Greenville sophomore Seth Conway finished sixth in 1:10.91,Greenville freshman Pablo Badell finished 11th in 1:13.73, Arcanum freshman Jim Barry finished 19th in 1:22.05, Greenville junior Shane Barga finished 20th in 1:22.07, Arcanum freshman Tristen O’Brien finished 27th in 1:27.35, and Greenville freshman Zac Davis finished 42nd in 1:47.68.

In the boys 100 yard butterfly Greenville senior Jose’ Badell finished eighth with a time of 59.66.

In the boys 200 yard individual medley Tri-Village sophomore Aubrey Morris finished fourth in 2:14.85, and Greenville freshman Pablo Badell finished ninth in 2:28.02.

Greenville’s team of Isabel Elliott, Callie McMillin, Cassey Bolyard and Isabella Gable finished sixth in the girls 200 yard freestyle relay with a time of 2:06.62 while Arcanum’s squad of Shelby Horzsa, Victoria Stump, Isabella Whiting and Elora Sudduth finished seventh in 2:11.79.

Greenville’s boys 200 freestyle relay quartet of Seth Conway, Shane Barga, Jacob Subler and Josh Smith finished seventh in 1:46.40 while Arcanum’s team of Tristen O’Brien, Jim Barry, Cameron Reed and Stephen Young finished 10th in 1:53.32.

Greenville’s team of Shane Barga, Pablo Badell, Jacob Subler and Jose’ Badell finished sixth in the boys 400 yard freestyle relay in a time of 4:05.69.

Greenville quartet of Cassey Bolyard, McKenna Crews, Isabella Gable and Isabel Elliot finished fourth in the girls 200 yard medley relay in a time of 2:23.28 while Arcanum’s team of Victoria Stump, Isabella Whiting, Shelby Horzsa and Elora Sudduth finished sixth in 2:26.92.

Greenville’s quartet of Jose’ Badell, Pablo Badell, Seth Conway and Josh Smith finished fifth in the boys 200 yard medley relay with a time of 1:53.36 while Arcanum’s team of Cameron Reed, Jim Barry, Stephen Young and Tristen O’Brien finished 10th in 2:10.61.

For complete results from the sectional tournament, visit the Southwest District’s website at http://swdab.org.

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/02/web1_Arcanum-logo-WEB-1.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/02/web1_Greenville-logo-WEB-7.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/02/web1_Tri-Village-logo-WEB.jpg

By Kyle Shaner

kshaner@aimmedianetwork.com

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.