Tri-Village girls finish 3rd, boys 4th at Kenton Ridge powerlifting meet


By Kyle Shaner - kshaner@aimmedianetwork.com



Tri-Village’s girls powerlifting team finished third at the Kenton Ridge Invitational on Saturday.


Courtesy photo

SPRINGFIELD – Tri-Village’s girls finished third and the Tri-Village boys finished fourth at the Kenton Ridge Invitational powerlifting meet on Saturday.

The Tri-Village girls lifted a total of 2,230 pounds while the boys lifted a total of 5,805 pounds.

Natasha Napier won the underclassmen girls 145 pound class by lifting 80 in the bench press and 220 in the deadlift for a total of 300 pounds.

Holly Back won the underclassmen girls 165 pound class by lifting 110 pounds in the bench press and 235 in the deadlift for a total of 345 pounds.

Marissa Roark won the underclassmen girls 175 pound class as she lifted 95 in the bench press and 215 in the deadlift for a total of 310 pounds.

Lauren Banis won the underclassmen girls 185 pound class by lifting 90 in the bench press and 230 in the deadlift for a total of 320 pounds.

Cassidy Ditty won the underclassmen girls heavyweight division as she lifted 115 in the bench press and 265 in the deadlift for a total of 380 pounds.

Clara Buckley finished second in the underclassmen girls 125 pound class by lifting 70 in the bench press and 190 in the deadlift for a total of 260 pounds.

Ashley Penny finished second in the underclassmen girls heavyweight division by lifting 105 in the bench press and 225 in the deadlift for a total of 330 pounds.

Katherine Banis finished second in the upperclassmen girls 125 pound class as she lifted 75 pounds in the bench press and 220 in the deadlift for a total of 220 pounds.

Aaron Stewart won the upperclassmen boys 135 pound class by lifting 175 in the bench press and 315 in the deadlift for a total of 490 pounds.

John Heeter won the upperclassmen boys 205 pound class as he lifted 225 in the bench press and 390 in the deadlift for a total of 615 pounds.

Josh Sims finished second in the underclassmen boys 125 pound class by lifting 130 in the bench press and 235 in the deadlift for a total of 365 pounds.

Cody Eyer finished second in the underclassmen 165 pound class as he lifted 145 in the bench press and 290 in the deadlift for a total of 435 pounds.

Chance Davis finished second in the underclassmen boys 195 pound class as he lifted 130 in the bench press and 270 in the deadlift for a total of 400 pounds.

Elijah Driver finished second in the underclassmen boys 250 pound class by lifting 165 in the bench press and 325 in the deadlift for a total of 490 pounds.

Tyler Bragg finished second in the underclassmen boys heavyweight division as he lifted 165 in the bench press and 355 in the deadlift for a total of 520 pounds.

Jackson Plush finished second in the upperclassmen boys 215 pound class by lifting 210 in the bench press and 360 in the deadlift for a total of 570 pounds.

Dylan Holsapple finished second in the underclassmen boys 185 pound class by lifting 150 in the bench press and 300 in the deadlift for a total of 450 pounds.

Trevor Mote finished third in the upperclassmen boys 215 pound class as he lifted 190 in the bench press and 320 in the deadlift for a total of 510 pounds.

Dagan White finished third in the upperclassmen boys 250 pound class by lifting 220 in the bench press and 385 in the deadlift for a total of 605 pounds.

Nick Napier finished third in the upperclassmen boys heavyweight division as he lifted 280 in the bench press and 460 in the deadlift for a total of 740 pounds.

Brian Johnson finished fourth in the underclassmen boys 175 pound class by lifting 95 in the bench press and 265 in the deadlift for a total of 360 pounds.

Trevor Brown finished fourth in the underclassmen boys 250 pound class as he lifted 125 in the bench press and 290 in the deadlift for a total of 415 pounds.

Damien Edwards finished fourth in the upperclassmen boys 155 pound class by lifting 195 in the bench press and 335 in the deadlift for a total of 530 pounds.

Foster Brown finished fifth in the underclassmen boys 125 pound class as he lifted 85 in the bench press and 225 in the deadlift for a total of 310 pounds.

Hunter Gillett finished fifth in the underclassmen boys 155 pound class by lifting 120 in the bench press and 255 in the deadlift for a total of 375 pounds.

Willie Strunk finished sixth in the underclassmen boys 155 pound class as he lifted 120 in the bench press and 230 in the deadlift for a total of 350 pounds.

Nick Varvel finished fifth in the underclassmen boys 175 pound class by lifting 105 in the bench press and 225 in the deadlift for a total of 330 pounds.

Ian Bailey finished sixth in the upperclassmen boys heavyweight division as he lifted 200 in the bench press and 360 in the deadlift for a total of 560 pounds.

Blake Brandenburg in the underclassmen boys 125 pound class lifted 70 pounds in the bench press and 150 in the deadlift for a total of 220 pounds.

Tri-Village’s girls powerlifting team finished third at the Kenton Ridge Invitational on Saturday.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/01/web1_Tri-Village-WEB.jpgTri-Village’s girls powerlifting team finished third at the Kenton Ridge Invitational on Saturday. Courtesy photo

By Kyle Shaner

kshaner@aimmedianetwork.com

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.