Darke County basketball players to play in District 9 senior all-star games


By Kyle Shaner - kshaner@aimmedianetwork.com



Thwaits


Bates


Downing


Mann


Swabb


Perkins


Couch


Richards


Johnting


Shaffer


Schmitmeyer


Watren


Conley


Gable


Rich


TROY – Seniors from all eight of Darke County’s high schools will play in the District 9 senior all-star basketball games this week at Troy High School.

The Division IV all-star girls basketball game will be played at 6:30 p.m. Thursday. It will include Ansonia’s Jailyn Thwaits, Bradford’s Mandi Bates, Tri-Village’s Allie Downing and Tri-Village’s Danika Mann on the East team.

Following the Division IV girls game will be the Division IV all-star boys basketball game at 8 p.m. Thursday. Bradford’s Alex Swabb, Mississinawa Valley’s Trenton Perkins, Tri-Village’s Trace Couch and Tri-Village’s Gavin Richards all will play for the West team.

The Division I-II-III all-star girls basketball game will be at 6:30 p.m. Friday. Arcanum’s Stevie Johnting, Greenville’s Karsyn Shaffer, Versailles’ Clair Schmitmeyer and Versailles’ Camille Watren all will play for the South team.

Following the Division I-II-III girls game will be the Division I-II-III all-star boys basketball game at 8 p.m. Franklin Monroe’s Mason Conley, Greenville’s Isaiah Gable and Greenville’s Aaron Rich all will play for the North team.

Division IV all-star games

Girls, 6:30 p.m. Thursday

Division IV East: Mikayla Dodane and Shannon Burch (Mechanicsburg), Hayley Melton and Kyla Harding (Cedarville), Jessica Erwin and Maddy McKee (Southeastern), Mandi Bates (Bradford), Hailey Peters (Troy Christian), Jailyn Thwaits (Ansonia), Liz Carroll (Newton), Allie Downing and Danika Mann (Tri-Village).

Division IV West: Reyan Frey and Sara Stang (Fort Loramie), Cassie Meyer and Kamryn Elchert (Jackson Center), Maria Herron and Tiffany Hatcher (Russia), Jenna Pitts and Casey Woodall (Botkins), Kara Maier (Houston), Hannah Fogt (Lehman), Lexie Long and Justice Warner (Covington).

Boys, 8 p.m. Thursday

Division IV East: Brady Wildermuth (Jackson Center), Andrew Lyons and Colton Spears (Southeastern), Nick Christman (Cedarville), Cosmas Catanzaro and Thomas Kavanaugh (Catholic Central), Nathan Lessing and Nick Bratigian (Fairlawn), Thomas O’Neal and Alex Ober (Triad), Dylan Arnold (Lehman) and Trey Helmlinger (Riverside).

Division IV West: Cole Tebbe and Dylan Cordinnier (Russia), Cameron Arnold and Dylan Hensley (Houston), Cody Gassen (Fort Loramie), Trevor Miller and Nathan Blei (Covington), Alex Swabb (Bradford), Trace Couch and Gavin Richards (Tri-Village), Trenton Perkins (Mississinawa Valley) and Luke Bergman (Botkins).

Division I-II-III all-star games

Girls, 6:30 p.m. Friday

Division I-II-III North: Hunter Rogan (Urbana), Des Parks (Shawnee)m Jamari McDavid (Kenton Ridge), Hayley Boysel and Darian Rockhold (Ben Logan), Abby Zerkle and Rachel Martin (Northwestern), Lily Yoder and Mikalia McIntosh (West Liberty Salem), Morgan Crase (Bethel), Morgan Evilsizor (Indian Lake), and Bailey Benedict (Greenon).

Division I-II-III South: Astella Welsh and Jada Wallace (Xenia), Olivia Schoenherr and Brittany Petrosky (Butler), Celena Taborn (Sidney), Stevie Johnting (Arcanum), Camille Watren and Clair Schmitmeyer (Versailles), Brooke Gaydosh and Claire Spicer (Anna), Lauryn Gray (Piqua), Karsyn Shaffer (Greenville).

Boys, 8 p.m. Friday

Division I-II-III North: Isaiah Gable and Aaron Rich (Greenville), Logan West (Miami East), Dawson Tillman (Bellefontaine), Mitchell Fink (Ben Logan), Mason Conley (Franklin Monroe), Kalen Howell (Urbana), Ryan McClurg (Troy), Tyler Louden and Kannan Stillings (West Liberty Salem), Casey Hayes (Northeastern) and Zach Bonifas (Tippecanoe).

Division I-II-III South: Danny Davis and Michael McKay (Springfield), Ricky Williams and Kobe Hughlett (Xenia), Andrew Ford (Graham), Ryan Cleland and Kurt Waters (Northwestern), Miles Joiner (Butler), Tyler Terry (Bethel), Vinson Walker and Rodney Richardson (Northmont), Ethan Bradds (Greeneview).

Thwaits
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Jailyn-Thwaits-WEB.jpgThwaits

Bates
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Mandi-Bates-WEB-1.jpgBates

Downing
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Allie-Downing-WEB-3.jpgDowning

Mann
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Danika-Mann-WEB-1.jpgMann

Swabb
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Alex-Swabb-WEB.jpgSwabb

Perkins
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Trenton-Perkins-WEB.jpgPerkins

Couch
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Trace-Couch-WEB-3.jpgCouch

Richards
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Gavin-Richards-WEB-2.jpgRichards

Johnting
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Stevie-Johnting-WEB-2.jpgJohnting

Shaffer
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Karsyn-Shaffer-WEB-1.jpgShaffer

Schmitmeyer
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Clair-Schmitmeyer-WEB.jpgSchmitmeyer

Watren
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Camille-Watren-WEB-2.jpgWatren

Conley
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Mason-Conley-WEB.jpgConley

Gable
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Isaiah-Gable-WEB.jpgGable

Rich
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/03/web1_Aaron-Rich-WEB.jpgRich

By Kyle Shaner

kshaner@aimmedianetwork.com

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.