Greenville pole vaulter AJ Frens wins OHSAA district championship


By Kyle Shaner - kshaner@aimmedianetwork.com



Frens


Frens wins district championship

HUBER HEIGHTS – Six Greenville track and field athletes qualified for the Ohio High School Athletic Association regional track and field meet with their performances in the Division I districts at Wayne.

AJ Frens won the boys pole vault by clearing 15 feet 7 inches while Ryan Trick finished second by clearing 14 feet 8 inches as they both qualified for regionals.

Sierra Cress finished second in the girls discus throw with a throw of 108 feet 4 inches, qualifying for the regional meet.

Meg Rehmert finished second in the girls pole vault by clearing 11 feet 4 inches and Lexi Addington finished fourth by clearing 10 feet 8 inches as they both qualified for the regional meet.

Sierra Cress finished third in the girls shot put with a toss of 35 feet 4 inches to advance to reginonals

Isaiah Gable finished fourth in the boys high jump and qualified for regionals by clearing 5 feet 8 inches.

Other athletes from Greenville finished outside the top four in their events to conclude their seasons.

Grace Coakley finished sixth in the girls 1,600 meter run in 5:49.27 while Brooke Perreira finished ninth in 5:56.40.

Grace Coakley finished sixth in the girls 800 meter run in 2:31.32.

Emma Klosterman finished sixth in the girls high jump by clearing 4 feet 10 inches, and Payton Brandenburg finished ninth by clearing 4 feet 6 inches.

Brooke Perreira, Miller, Hayley Maher and Grace Coakley finished sixth in the girls 4×800 meter relay in 10:49.69.

Grace Coakley, Lauren Dull, Brooke Perreira and Emma Jennings finished seventh in the girls 4×400 meter relay in 4:29.00.

Emma Klosterman finished eighth in the girls 100 meter hurdles in 17.27, and Riley Hunt finisihed 14th in 18.31.

Payton Brandenburg finished eighth in the girls long jump with a jump of 13 feet 11.75 inches, and Addie Haupt finished 14th with a jump of 12 feet 6.25 inches.

Andrew Kocher finished ninth in the boys 1,600 meter run in 4:57.98, and Bryce Shilt finished 24th in 5:34.51.

Haley Maher finished ninth in the girls 3,200 meter run in 13:01.49 while Brianna Hartle finished 16th in 15:07.02.

Kassidy York finished ninth in the girls shot put with a toss of 31 feet 5 inches.

Levi Emrick, Tyler Strait, Dodge Sucharda and Matt Karns finished ninth in the boys 4×800 meter relay in 9:53.00.

Addie Haupt, Taylor Ward, Sydney Oda and Emma Klosterman finished 10th in the girls 4×200 meter relay in 1:57.21.

Isabel Elliott, Taylor Ward, Payton Brandenburg and Riley Hunt finished 10th in the girls 4×100 meter relay in 55.27.

Jacob Bradfield finished 10th in the boys shot put with a toss of 40 feet 6 inches, and Addison Ernst finished 21st with a toss of 34 feet 9.25 inches.

Matt Boltin, Jacob Goldsmith, Alex Chui and Josh Schrock finished 11th in the boys 4×100 meter relay in 48.31.

Addison Ernst finished 11th in the boys discus throw with a throw of 123 feet 3 inches while Jacob Bradfield finished 16th with a throw of 109 feet 1 inch.

Alex Chui, Jacob Goldsmith, Josh Schrock and Di’maurie Ewing-Mullen finished 12th in the boys 4×200 meter relay in 1:44.71.

Hope Byrum finished 14th in the girls 100 meter dash in 13.96 while Isabel Elliott finished 22nd in 14.94.

Lauren Dull finished 14th in the girls 400 meter dash in 1:06.71, and Emma Jennings finished 19th in 1:09.73.

Lessie Cable finished 14th in the girls discus throw with a throw of 81 feet 5 inches.

Andrew Kocher finished 15th in the boys 800 meter run in 2:17.34, and Seth Unger finished 25th in 2:21.16.

Chloe Graves finished 16th in the girls 300 meter hurdles in 1:03.25.

Matthew Karns finished 16th in the boys 3,200 meter run in 11:25.66.

Logan Wead finished 19th in the boys 110 meter hurdles in 18.99.

Matt Boltin finished 19th in the boys 400 meter dash in 58.11.

Logan Wead finished 20th in the boys 300 meter hurdles in 47.34.

Abigail Cattell finished 20th in the girls 200 meter dash in 30.24.

Alex Hutt finished 21st in the boys 100 meter dash in 12.42, and Di’maurie Ewing-Mullen finished 26th in 12.72.

Matt Boltin finished 21st in the boys 200 meter run in 24.90.

Alex Chui, Jacob Goldsmith, Matt Boltin and Josh Schrock finished 12th in the boys 4×400 meter relay in 4:10.43.

Greenville’s girls finished sixth out of 12 points with 42 points while the Green Wave boys finished 10th out of 15 teams with 21.5 points.

For complete results from the district meet, visit finishtiming.com.

Frens
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2017/05/web1_AJ-Frens-WEB-3.jpgFrens

By Kyle Shaner

kshaner@aimmedianetwork.com

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.