Tri-Village girls finish 5th at Kenton Ridge powerlifting meet, boys place 6th


By Kyle Shaner - kshaner@aimmediamidwest.com



SPRINGFIELD – The Tri-Village girls finished fifth while the Tri-Village boys finished sixth during a powerlifting meet on Saturday at Kenton Ridge.

Tri-Village’s girls finished fifth behind champion Bluffton, second place Madison Plains, third place Kenton Ridge and fourth place Northeastern. The Patriots beat sixth place Shawnee, seventh place Bradford and eighth place Marysville.

The Tri-Village boys finished sixth behind champion Northeastern, second place Kenton Ridge, third place Madison Plains, fourth place Shawnee and fifth place Bradford. The Patriots beat seventh place Marysville and eighth place Bluffton.

Tri-Village’s Holly Back won the underclassmen girls 145 pound division as she lifted 105 in the bench press and 240 in the deadlift for a total of 345 pounds.

Madison Taylor won the underclassmen girls 175 pound division by lifting 100 in the bench press and 230 in the deadlift for a total of 330 pounds.

Cody Eyer finished second in the underclassmen boys 165 pound division by lifting 180 in the bench press and 330 in the deadlift for a total of 510 pounds.

Hunter Gillett finished second in the underclassmen boys 185 pound division as he lifted 140 in the bench press and 315 in the deadlift for a total of 455 pounds.

Austin Bruner finished second in the upperclassmen boys 145 pound division by lifting 170 in the bench press and 345 in the deadlift for a total of 515 pounds.

Josh Sims finished third in the upperclassmen boys 145 pound division by lifting 170 in the bench press and 325 in the deadlift for a total of 495 pounds.

Damien Edwards finished third in the upperclassmen boys 155 pound division as he lifted 230 in the bench press and 390 in the deadlift for a total of 620 pounds.

Dylan Holsapple finished third in the underclassmen boys 210 pound division by lifting 205 in the bench press and 325 in the deadlift for a total of 525 pounds.

Jackson Plush finished third in the upperclassmen boys 225 pound division as he lifted 230 in the bench press and 400 in the deadlift for a total of 630 pounds.

Ian Bailey finished third in the upperclassmen boys heavyweight division by lifting 240 in the bench press and 400 in the deadlift for a total of 640 pounds.

Marissa Roark finished third in the upperclassmen girls 155 pound division as she lifted 105 in the bench press and 225 in the deadlift for a total of 330 pounds.

Natasha Napier finished fourth in the upperclassmen girls 135 pound division by lifting 85 in the bench press and 225 in the deadlift for a total of 310 pounds.

Lissa Siler finished fourth in the underclassmen girls 145 pound division as she lifted 110 in the bench press and 215 in the deadlift for a total of 325 pounds.

Lauren Banis finished fourth in the upperclassmen girls heavyweight division by lifting 105 in the bench press and 240 in the deadlift for a total of 345 pounds.

Jacqui Gibboney finished fourth in the upperclassmen girls 155 pound division by lifting 85 in the bench press and 240 in the deadlift for a total of 325 pounds.

Blake Brandenburg finished fourth in the underclassmen boys 125 pound division as he lifted 120 in the bench press and 225 in the deadlift for a total of 345 pounds.

Dagan White finished fifth in the upperclassmen boys 250 pound division by lifting 210 in the bench press and 410 in the deadlift for a total of 620 pounds.

Mason Sullenbarger finished fifth in the upperclassmen boys 195 pound division as he lifted 185 in the bench press and 340 in the deadlift for a total of 525 pounds.

Clara Buckley finished sixth in the underclassmen girls 115 pound division by lifting 70 in the bench press and 205 in the deadlift for a total of 275 pounds.

William White finished sixth in the upperclassmen boys 125 pound division as he lifted 95 in the bench press and 205 in the deadlift for a total of 300 pounds.

Foster Brown finished sixth in the underclassmen boys 135 pound division by lifting 115 in the bench press and 260 in the deadlift for a total of 375 pounds.

Nathan Sims finished sixth in the underclassmen boys 175 pound division as he lifted 150 in the bench press and 290 in the deadlift for a total of 440 pounds.

Dillon Plush finished sixth in the underclassmen boys 225 pound division by lifting 110 in the bench press and 260 in the deadlift for a total of 370 pounds.

Ryan Lee in the underclassmen boys 145 pound division lifted 90 in the bench press and 225 in the deadlift for a total of 315 pounds.

Brian Johnson in the upperclassmen boys 165 pound division lifted 105 in the bench press and 330 in the deadlift for a total of 435 pounds.

Tyler Bragg in the upperclassmen boys heavyweight division lifted 355 pounds in the deadlift.

Cheyenn Hall in the underclassmen girls 115 pound division lifted 60 in the bench press and 145 in the deadlift for a total of 205 pounds.

http://www.dailyadvocate.com/wp-content/uploads/sites/34/2018/01/web1_Tri-Village-logo-WEB-4.jpg

By Kyle Shaner

kshaner@aimmediamidwest.com

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.

RECOMMENDED FOR YOU