Local students named to UD dean’s list


DAYTON — The University of Dayton has released its dean’s list for spring 2015.

The following area undergraduate students are being honored for achieving a minimum 3.5 GPA for the semester:

• Kyle Agne, of Greenville, in the School of Engineering

• Austen Alber, of Brookville, in the School of Engineering

• Erin Albright, of Greenville, in the School of Education & Health Sciences

• Travis Bills, of St. Henry, in the School of Engineering

• Aaron Brandewie, of Fort Loramie, in the School of Engineering

• Regina Brandewie, of Fort Loramie, in the School of Education & Health Sciences

• Laura Condon, of Versailles, in the School of Education & Health Sciences

• Bailey Cruse, of Lewisburg, in the School of Education & Health Sciences

• Matthew DeVilbiss, of Brookville, in the College of Arts & Sciences

• Ashley Demange, of Yorkshire, in the School of Engineering

• Jared Goettemoeller, of St. Henry, in the College of Arts & Sciences

• Alexandria Hackworth, of Arcanum, in the College of Arts & Sciences

• James Harless, of Greenville, in the School of Education & Health Sciences

• Tyler Hart, of Fort Recovery, in the School of Engineering

• Nathan Holthaus, of Fort Loramie, in the School of Engineering

• Clay Hoying, of Fort Loramie, in the School of Engineering

• Rachel Jutte, of Fort Recovery, in the School of Education & Health Sciences

• Andrew Kramer, of Versailles, in the School of Education & Health Sciences

• Brian Kramer, of Versailles, in the College of Arts & Sciences

• Lukus Krueger, of Greenville, in the College of Arts & Sciences

• Madeline Marx, of Brookville, in the School of Education & Health Sciences

• Emily Mendenhall, of Brookville, in the School of Education & Health Sciences

• Matthew Orth, of Greenville, in the School of Engineering

• Olivia Schwieterman, of Fort Recovery, in the School of Engineering

• Elizabeth Shields, of Greenville, in the School of Education & Health Sciences

• Marisa Spoltman, of Maria Stein, in the College of Arts & Sciences

• Matthew Steinbrunner, of St. Henry, in the School of Business Administration

• Michael Tarkany, of Brookville, in the School of Education & Health Sciences

• Ashley Thomas, of Brookville, in the School of Education & Health Sciences

• Genavieve Wendel, of Fort Recovery, in the School of Engineering

• Kent Moneysmith, of Union City, in the School of Engineering

• Alexander Wolf, of Fort Loramie, in the School of Engineering