Darke County girls to play in Miami Valley Underclass All-Star Game


By Kyle Shaner - kshaner@aimmedianetwork.com



Bates

Bates


Downing


Johnting


Mann


McEldowney


Winner


Bates


Downing


Johnting


Mann


McEldowney


Winner


DARKE COUNTY – Basketball players from Arcanum, Bradford, Tri-Village and Versailles will compete in the Miami Valley Underclass All-Star Game on Thursday at Urbana High School.

This is the first year for the underclassmen all-star game, which will include 40 of the best players from the Miami Valley. The Division III-IV game will start at 6 p.m., and the Division I-II game will follow at 7:30 p.m.

Tri-Village junior Danika Mann and Versailles sophomore Kami McEldowney will play for the South team in the Division I-II all-star game.

Arcanum junior Stevie Johnting, Bradford junior Mandi Bates and Tri-Village junior Allie Downing will play for the North squad in the Division III-IV all-star game.

Versailles sophomore Danielle Winner will play for the South team in the Division III-IV all-star game.

Admission for the games is $5 for adults and $3 for seniors and students.

Between games 9-year-old Mora Menzie from Arcanum will sing the national anthem, coming off her performance at the Ohio High School Athletic Association girls state tournament.

Miami Valley Underclass All-Star Game

Division I-II all-star game

North

14 Bryanna Bransford 5-10 2017 Dayton Stebbins

13 Nikki Current 5-8 2018 Benjamin Logan

22 Mikala Dodane 5-4 2017 Mechanicsburg

24 Presley Griffitts 5-10 2019 Tecumseh

30 Allison Mader 5-8 2018 Tippecanoe

12 Jamari McDavid 5-10 2017 Kenton Ridge

30 Mikala Morris 6-2 2019 Kenton Ridge

4 Hunter Rogan 5-8 2017 Urbana

32 Elly Schipfer 5-10 2019 Mechanicsburg

13 Lilyana Yoder 5-4 2017 West Liberty Salem

Coach: Bruce Vanover

South

20 Macie Huelskamp 6-0 2018 Anna

5 Mya Jackson 5-7 2019 Wilmington

45 Danika Mann 5-10 2017 Tri-Village

10 Kami McEldowney 5-5 2018 Versailles

44 Lexi Moore 5-10 2018 Beavercreek

24 Amanda Schroeder 5-10 2017 Dayton Carroll

55 Celena Taborn 6-2 2017 Sidney

5 Taj Thompson 5-7 2017 Trotwood Madison

22 Annie Weckesser 5-7 2018 Chaminade Julienne

13 Emma Wright 5-10 2017 Oxford Talawanda

Coach: Randy Duff

Division III-IV all-star game

North

23 Mandi Bates 5-9 2017 Bradford

20 Allie Downing 5-11 2017 Tri-Village

5 Morgan Haney 5-7 2019 Miami East

32 Haley Howard 5-10 2018 Miami East

22 Stevie Johnting 5-10 2017 Arcanum

2 Tatum McBride 5-5 2018 Newton

14 Makalia McIntosh 5-10 2017 West Liberty Salem

15 Hailey Peters 6-2 2017 Troy Christian

30 Courtney Prenger 6-0 2019 Minster

24 Sammi Whiteman 5-7 2019 Covington

Coach: Donnie Sosby

South

11 Summer Blevins 6-1 2017 Marion Pleasant

14 Ise Bolender 5-11 2018 Cedarville

34 Kelly Bush 5-10 2017 Middletown Madison

22 Alyssa Clements 5-8 2017 Miami Valley School

10 Tiffany Hatcher 5-7 2017 Russia

20 Tia Karras 5-8 2017 Miami Valley School

21 Rachel Murray 5-8 2019 Waynesville

10 Grace Thein 5-10 2018 Fort Recovery

31 Whitney Will 6-0 2017 Fort Recovery

32 Danielle Winner 6-0 2018 Versailles

Coach: Christie Dodane

Bates
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Mandi-Bates-PRINT.jpgBates

Downing
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Allie-Downing-PRINT.jpgDowning

Johnting
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Stevie-Johnting-PRINT.jpgJohnting

Mann
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Danika-Mann-PRINT.jpgMann

McEldowney
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Kami-McEldowney-PRINT.jpgMcEldowney

Winner
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Danielle-Winner-PRINT.jpgWinner

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_IMGP4008.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_IMGP4212.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_IMGP4214.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Mandi-Bates.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Allie-Downing.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Danika-Mann.jpg

Bates
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Mandi-Bates-WEB-1.jpgBates

Downing
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Allie-Downing-WEB-3.jpgDowning

Johnting
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Stevie-Johnting-WEB-2.jpgJohnting

Mann
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Danika-Mann-WEB-3.jpgMann

McEldowney
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Kami-McEldowney-WEB-2.jpgMcEldowney

Winner
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/03/web1_Danielle-Winner-WEB.jpgWinner

By Kyle Shaner

kshaner@aimmedianetwork.com

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.