5 Greenville track and field athletes qualify for OHSAA regional meet


By Kyle Shaner - kshaner@aimmedianetwork.com



A.J. Frens of Greenville clears the bar on his way to a second-place finish in division I district pole vault competition at Wayne on Wednesday.

A.J. Frens of Greenville clears the bar on his way to a second-place finish in division I district pole vault competition at Wayne on Wednesday.


Mike Ullery|Civitas Media

Alex Chui of Greenville and Mson Doll of Tippecanoe run the 100 meter dash event.


Mike Ullery|Civitas Media

Amy Burt of Piqua and Kyia Richards of Greenville race for the finish line in the girls 100 meter dash event.


Mike Ullery|Civitas Media

A.J. Frens of Greenville clears the bar on his way to a second-place finish in Division I district pole vault competition on Wednesday at Wayne High School.


Mike Ullery|Civitas Media

HUBER HEIGHTS – Five Greenville track and field athletes qualified for the Ohio High School Athletic Association regionals by finishing in the top four of their events at last week’s Division I district meet at Wayne High School.

Lexi Addington won the girls pole vault by clearing 11 feet 4 inches and Meg Rehmert finished as the runner up by clearing 11 feet.

A.J. Frens finished as the runner up in the boys pole vault by clearing 15 feet and Ryan Trick finished third by clearing 13 feet.

Sierra Cress finished second in the girls shot put with a toss of 35 feet 9.75 inches.

Other Greenville athletes finished outside the top four of their events and didn’t qualify for regionals.

Kyia Richards finished 24th in the preliminaries of the girls 100 meter dash in 14.61 and Chloe Graves finished 25th in 16.52.

Justin Brown finished 10th in the preliminaries of the boys 100 meter dash with a time of 11.71 while Alex Chui finished 26th in 13.18.

Chloe McKinney finished 18th in the preliminaries of the girls 200 meter dash in 29.70 and Kyia Richards finished 18th in 29.70.

Codi Byrd finished 22nd in the preliminaries of the boys 200 meter dash in a time of 25.50 and Matt Boltin finished 26th in 26.21.

Emma Jennings finished 14th in the preliminaries of the girls 400 meter dash with a time of 1:07.91 while Kayla Shepard finished 19th in 1:13.81.

Justin Brown finished sixth in the finals of the boys 400 meter run in a time of 52.09 and Jarrad Crist finished 17th in the preliminaries in 55.79.

Brooke Perreira finished fifth in the girls 800 meter run in a time of 2:31.07 and Grace Coakley finished 11th in 2:39.59.

Levi Emrick finished 19th in the boys 800 meter run in 2:19.65 while Pryce Duryne finished 23rd in 2:25.59.

Grace Coakley finished eighth in the girls 1,600 meter run in a time of 5:58.91 and Haley Maher finished 13th in 6:11.62.

Jacob Subler finished 19th in the preliminaries of the boys 1,600 meter run with a time of 5:05.02 and Andrew Kocher finished 25th in 5:22.43.

Stacey Strobel finished 10th in the girls 3,200 meter run in 13:27.27 and Tiffany Strobel finished 13th in 13:48.22.

Jacob Subler finished 16th in the boys 3,200 meter run with a time of 11:20.01 and Seth Unger finished 18th in 11:26.40.

Tiona Thompson finished 19th in the preliminaries of the girls 100 meter hurdles in a time of 19.67 while Taylor Ward finished 21st in 19.88.

Chad Harter finished 15th in the preliminaries of the boys 110 meter hurdles in 19.07.

Sydney Oda finished 16th in the preliminaries of the girls 300 meter hurdles with a time of 54.32.

Jack Garland finished 12th in the preliminaries of the boys 300 meter hurdles in 44.11.

Greenville’s quartet of Isabel Elliott, Chloe McKinney, Payton Brandenburg and Hope Byrum finished 11th in the preliminaries of the girls 4×100 meter relay in 54.72.

Ted Klepinger, James Graves, Alex Chui and Matt Boltin finished 10th in the preliminaries of the boys 4×100 meter relay with a time of 50.85.

The Lady Wave’s Emma Jennings, Taylor Ward, Sydney Oda and Shelby Herrmann finished 10th in the preliminaries of the girls 4×200 meter relay in a time of 1:58.46.

Greenville’s quartet of Eric Pence, Codi Byrd, Mac Kirk and Matt Boltin were disqualified in the preliminaries of the boys 4×200 meter relay.

Greenville’s team of Emma Jennings, Lauren Dull, Grace Coakley and Brooke Perreira finished sixth in the girls 4×400 meter relay with a time of 4:30.09.

The Green Wave’s Eric Pence, Jarrad Crist, Justin Brown and Dodge Sucharda finished seventh in the finals of the boys 4×400 meter relay with a time of 3:44.71.

The Lady Wave’s quartet of Brooke Perreira, Grace Coakley, Brianna Hartle and Haley Maher finished sixth in the girls 4×800 meter relay in 10:50.01.

Chloe McKinney finished eighth in the girls high jump by clearing 4 feet 6 inches and Payton Brandenburg finished 11th by clearing 4 feet 6 inches.

Daniel Harper didn’t record a height in the boys high jump.

Payton Brandenburg finished ninth in the girls long jump with a jump of 14 feet 11 inches and Kennah Ellis finished 15th with a jump of 13 feet 6 inches.

Jack Garland finished 14th in the boys long jump with a jump of 18 feet 7.5 inches while Daniel Harper finished 25th with a jump of 16 feet 1.5 inches.

Kassidy York finished ninth in the girls shot put with a toss of 30 feet 9.25 inches.

Ben Whittington finished seventh in the boys shot put with a toss of 43 feet 4 inches and Jordan Ernst finished 13th with a toss of 40 feet 0.5 inches.

Sierra Cress finished ninth in the girls discus throw with a throw of 87 feet 6 inches and Kassidy York finished 14th with a throw of 80 feet 8 inches.

Ben Whittington finished fifth in the boys discus throw with a throw of 132 feet 10 inches and Jordan Ernst finished 16th with a throw of 118 feet 2 inches.

Greenville’s boys pole vaulters will compete in the OHSAA regional meet at Dayton’s Welcome Stadium at 5 p.m. Wednesday. Greenville’s girls pole vaulters and Sierra Cress in the girls shot put will compete at 5 p.m. Friday at Welcome Stadium.

For complete results from the OHSAA district meet and complete schedules for the regional meet, visit www.baumspage.com.

A.J. Frens of Greenville clears the bar on his way to a second-place finish in division I district pole vault competition at Wayne on Wednesday.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/05/web1_WEB-AJ-Frens.jpgA.J. Frens of Greenville clears the bar on his way to a second-place finish in division I district pole vault competition at Wayne on Wednesday.Mike Ullery|Civitas Media

Alex Chui of Greenville and Mson Doll of Tippecanoe run the 100 meter dash event.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/05/web1_WEB-Chui.jpgAlex Chui of Greenville and Mson Doll of Tippecanoe run the 100 meter dash event.Mike Ullery|Civitas Media

Amy Burt of Piqua and Kyia Richards of Greenville race for the finish line in the girls 100 meter dash event.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/05/web1_WEB.jpgAmy Burt of Piqua and Kyia Richards of Greenville race for the finish line in the girls 100 meter dash event.Mike Ullery|Civitas Media

A.J. Frens of Greenville clears the bar on his way to a second-place finish in Division I district pole vault competition on Wednesday at Wayne High School.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/34/2016/05/web1_AJ-Frens-WEB.jpgA.J. Frens of Greenville clears the bar on his way to a second-place finish in Division I district pole vault competition on Wednesday at Wayne High School. Mike Ullery|Civitas Media

By Kyle Shaner

kshaner@aimmedianetwork.com

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.