Southwest District honors local football players


By Skip Weaver - sweaver@aimmediamidwest.com



Mississinawa Valley quarterback Trent Collins dives forward for extra yardage in this game during the season.

Mississinawa Valley quarterback Trent Collins dives forward for extra yardage in this game during the season.


File photo

Tri-Village senior Austin Bruner runs through a hole in the defense for a huge gain in this game during the season.


File photo

Ansonia’s Hunter Muir catches a touchdown pass from Hunter Buckingham in this game during the regular season.


File photo

Greenville’s Marcus Wood finds some running room in a game against Chaminade Julienne during the season.


File photo

Ansonia’s Matthew Shook tries to avoid the shoestring tackle in this game during the season.


File photo

Ansonia’s Andrew Rowland makes a tackle in this game during the season.


File photo

Mississinawa Valley running back Will Hall follows his lead blocker in this game during the season.


File photo

Several Darke County football players have been recognized by being selected to the 2018 Ohio Prep Sportswriters Association Southwest All-District football teams. The selections were made by a media panel from the district.

In Division VII, nine local players were named to either the first team offense or defense with an additional 11 players receiving honorable mention.

On offense, Mississinawa Valley quarterback Trent Collins and running back Will Hall both made the first team, as did Tri-Village receiver Austin Bruner and Ansonia receiver Hunter Muir. Also from Ansonia, Ross Shook is a first teamer on the offensive line.

On the defensive side, Mason Sullenbarger of Tri-Village made the first team defensive line, while Ansonia was represented by Andrew Rowland at linebacker, Matthew Shook at defensive back and Devyn Sink as a punter.

The 11 honorable mention players in Division VII are Cody Eyer and Layne Sarver from Tri-Village, Michael Hall, Austin Helmke and Reese Stammen from Ansonia, Cody Dirksen and Max Dirmeyer from Mississinawa Valley and Josiah Brewer, Hunter Gheen, Larkin Painter and Gavin Trevino from Bradford.

Up in Division III, Greenville junior Marcus Wood was named to the first team as a receiver, and in Division V, Versailles senior Evan Hiestand was named to the first team on the defensive line. Also in Division VI, Arcanum’s Jayden Heltsley was named honorable mention.

See complete list of players selected as All-Southwest District players in all seven divisions below.

SOUTHWEST DISTRICT FOOTBALL TEAMS

DIVISION I

First Team Offense

Backfield: Michael Bittner, Cincinnati Elder, 6-feet-2, 200 pounds, senior, QB; Jesse Deglow, Kettering, Fairmont, 5-1, 194, sr., RB; Miles Johnson, Clayton Northmont, 6-1, 195, sr., QB; Cameron Kells, Milford, 5-10, 180, sr., RB; JuTahn McClain, Fairfield, 5-10, 180, jr., RB; Deante Smith-Moore, Cincinnati Colerain, 5-7, 185, sr., QB.

Receivers: Erick All, Fairfield, 6-5, 220, sr.; Michael Brown-Stephens, Springfield, 6-0, 180, sr.; Corey Burnette, Centerville, 5-10, 175, sr.; Justin Golson, Northmont, 5-11,185, jr.; RJ Khayo, Cincinnati Archbishop Moeller, 5-10, 160, sr.; Kyle Trischler, Elder, 5-10, 180, sr.

Linemen: Zach Carpenter, Moeller, 6-4, 300, sr.; Connor Foster, Milford, 6-8, 280, sr.; Isaiah Gibson, Springfield, 6-4, 294, sr.; TJ Gonella, Colerain, 6-2, 260, sr.; Paris Johnson, Cincinnati St. Xavier, 6-7, 287, jr.; Jacob Padilla, Huber Heights Wayne, 6-2, 275, jr.

Kicker: Charlie Sipe, Mason, 6-2, 210, sr.

First Team Defense

Linemen: Spencer Bono, Elder, 6-4, 240, sr., DL; Jowon Briggs, Cin. Walnut Hills, 6-3, 290, sr., DL; Darion Henry, Cin. Princeton, 6-5, 270, jr., DE; Gabe Newburg, Northmont, 6-5, 235, sr., DE; Ryan Mullaney, Cin. Moeller, 6-2, 235, sr., DE; Dylan Wudke, Miamisburg, 6-4, 210, sr., OL.

Linebackers: Trey Baker, Fairmont, 6-0, 215, jr.; Luke Bolden, Colerain, 6-2, 225, sr.; Jestin Jacobs, Northmont, 6-4, 205, sr.; Thomas Kiessling, St. Xavier, 6-4, 225, sr.; Ivan Pace Jr., Colerain, 6-0, 220, sr.; Nick Straw, Lebanon, 6-3, 235, sr.

Secondary: Moses Douglass, Springfield, 6-3, 202, sr.; Ryan Hall, Fairmont, 6-4, 185, sr.; Justin Harris, Wayne, 6-0, 190, sr.; Syncere Jones, Colerain, 6-1, 185, sr.; Danny Lewis, Northmont, 5-10, 170, sr.; Jeremiah “JJ” Ross, West Chester Lakota West, 6-3, 185, sr.

Punter: Brandon Walters, Centerville, 6-0, 175, sr.

Offensive player of the year: JuTahn McClain, Fairfield

Defensive player of the year: Ivan Pace Jr., Colerain

Coach of the year: Tom Bolden, Colerain

Second Team Offense

Backfield: JJ Davis, Colerain, 5-9, 175, sr., RB; Jack Dobrozsi, Liberty Twp. Lakota East, 5-10, 215, sr., RB; Rashad McKee, Wayne, 6-2, 190, sr., QB; Devin Nelson, Wayne, 6-0, 190, jr., RB; Keyshawn Stephens, Hamilton, 6-0, 190, so., RB; Jeff Tyus, Fairfield, 6-5, 230, sr., QB.

Receivers: Jared Kreimer, St. Xavier, 6-0, 177, sr.; JR Melzer, Centerville, 6-0, 180, sr.; Shandon Morris, Middletown, 6-0, 170, sr.; Joe Royer, Elder, 6-5, 210, jr.; Steve Victoria, Wayne, 6-0, 185, sr.; Jermaine Wimpye, Princeton, 6-2, 175, sr.

Linemen: Colin Alcorn, Miamisburg, 6-3, 235, sr.; Zierin Exon, Springfield, 6-4, 290, jr.; Jacob Hensley, Fairfield, 6-3, 295, sr.; Jakob James, Elder, 6-5, 270, jr.; Luke Kandra, Elder, 6-4, 285, jr.; Patrick Roncagli, Fairmont, 5-9, 260, sr.

Kicker: Kevin Thibodeaux, Moeller, 5-9, 188, jr.

Second Team Defense

Linemen: Greg Fitzpatrick, Fairfield, 5-11, 270, sr.; Brian Heyward, Northmont, 6-2, 235, sr.; Kyle Klingenbeck, Elder, 6-2, 240, sr.; Casey Miller, Mason, 6-4, 240, sr.; Brian Stevens, Milford, 6-2, 250, sr.;

Joe Wahl, Cin. West Clermont, 6-1, 240, sr.

Linebackers: Jack Haglage, Mason, 6-3, 210, jr.; Jake Hoffmeyer, Elder, 6-1, 200, sr.; Matt Lewis, West Clermont, 6-0, 185, sr.; Luke Mattia, Hamilton, 6-3, 215, jr.; Tavion Smith, Springfield, 6-0, 196, sr.; Jahiem Thomas, Princeton, 6-3, 215, jr.

Secondary: Dustin Loudermilk, Milford, 6-0, 170, sr.; Caleb Newman, Lebanon, 6-1, 185, sr.; Jakari Patterson, Colerain, 6-3, 195, sr.; Troy Vinson, Middletown, 6-0, 185, sr.; Marqies Williams, Fairmont, 5-10, 170, sr.; Maurice Wilson, Beavercreek, 5-8, 175, sr.

Punter: Trevor Click, West Clermont, 5-10, 190, jr.

Honorable mention: Sean Church, Lakota East; Connor Bunts, Braden Miller, Fairmont; Tate Vongsy, Miamisburg; Ryan Cann, Sam Weaver, West Clermont; Logan Dalton, Brogan Reed, Mason; Christopher Lawrence, Jason Smith, Connor Tinch, Beavercreek; Nathan Arthur, Chris Payne, St. Xavier; TayVeon Smoot, Springfield; Jake Ayler, Milford; Ryan Francisco, Lakota West; Paul Rodriguez, Mason; David Weherley, Northmont; Billy Crago, Mason DeGennaro, Lebanon; Bryce Burton, Princeton; Delphous Thomas, Fairfield; Max Wynn, Centerville; Deshawn Pace, Eric Phillips, Colerain; Kayvon Britten, Cin. Western Hills; Jacob Berkemeier, Andy Lawson, Cin. Oak Hills.

DIVISION II

First Team Offense

Backfield: Jaydon Culp-Bishop, Troy, 5-foot-10, 183 pounds, senior, RB; Connor Kinnett, Harrison, 6-4, 220, jr., QB; Wade Phillips, Trenton Edgewood, 5-11, 175, sr., RB; Sincere Wells, Xenia, 5-10, 220, sr., RB; Miyan Williams, Cincinnati Winton Woods, 5-8, 186, jr., RB; Nak’emon Williams, Kings Mills Kings, 5-10, 180, sr., RB.

Receivers: Eric Curless, Cin. Anderson, 6-2, 190, sr.; Spencer Klopfenstein, Troy, 6-4, 211, sr.; Joey Newton, Anderson, 5-9, 170, sr.; Rae’Quan Prince, Winton Woods, 5-8, 175, sr.; Ratez Roberts, Sidney, 6-2, 174, sr.; Levi Tidwell, Harrison, 6-0, 185, jr.

Linemen: Ben Blevins, Morrow Little Miami, 6-2, 245, jr.; Zeke Correll, Anderson, 6-4, 280, sr.; Nathan Garber, Troy, 6-4, 252, sr.; Sam Lockwood, Xenia, 6-1, 225, sr.; Andrew Naughton, Kings, 6-4, 250, sr.;

Andy Weaver, Edgewood, 6-2, 220, sr.

Kicker: Kyle Farfsing, Harrison, 6-1, 170, sr.

First Team Defense

Linemen: Anthony Booker, Winton Woods, 6-5, 280, sr.; Jameel Clark, Cin. Withrow, 6-5, 285, sr.; Braydon Dean, Sidney, 5-11, 200, sr.; Sam Jackson, Troy, 6-0, 208, sr.; De’anthony Martin, Dayton Belmont, 6-2, 275, sr.

Linebackers: Evan Brown, Edgewood, 6-4, 220, sr.; Blake Burton, Troy, 5-11, 193, sr.; Jalen Engleman, Winton Woods, 6-0, 230, sr.; Brody Ingle, Cin. LaSalle, 6-1, 215, sr.; Jimmy O’Toole, Anderson, 6-2, 210, sr.; Hunter Warner, Fairborn, 6-0, 200, so.; Nick Willis, Xenia, 5-11, 180, sr.

Secondary: Jay Cheatham, Kings, 5-9, 150, sr.; Waseem Ficklin, Winton Woods, 6-1, 205, sr.; Tyquan Fleming, Winton Woods, 5-10, 175, sr.; Caleb Harris, Sidney, 5-10, 168, sr.; Ryan Kerman, Little Miami, 6-1, 180, sr.; Darren Taborn, Sidney, 6-1, 165, jr.

Punter: Drew Nieman, LaSalle, 5-10, 180, sr.

Offensive player of the year: Miyan Williams, Winton Woods

Defensive player of the year: Sam Jackson, Troy

Coach of the year: Trace Smitherman, Xenia

Second Team Offense

Backfield: Liam Hamill, Loveland, 6-1, 180, jr., RB; Ashton Koller, Kings, 6-1, 180, sr., QB; Brendon Lowry, Winton Woods, 5-11, 276, jr., RB; Lucas Patten, Little Miami, 5-8, 175, sr., RB; Brody Reder, Little Miami, 6-2, 200, jr., QB; Josh Taylor, Mount Orab Western Brown, 6-0, 190, sr., QB; Elijah Williams, Edgewood, 5-11, 215, sr., RB.

Receivers: Gage Barron, Fairborn, 5-9, 170, jr.; Demeer Blankumsee, Winton Woods, 5-11, 170, jr.; Cody Kidd, Cin. Turpin, 5-4, 135, sr.; Shane Shoop, Troy, 5-7, 180, sr.; Yani Williams, Western Brown, 6-3, 190, jr.; CJ Young, Harrison, 6-0, 150, jr.

Linemen: Peyton Bartley, Xenia, 6-2, 260, sr.; Joey Bowling, Fairborn, 6-3, 230, sr.; Isaac Hamilton, Edgewood, 6-1, 210, jr.; Jordan Lind, Western Brown, 6-7, 303, sr.; Nick Turchiano, Anderson, 6-1, 260, sr.

Kicker: Jake Seibert, LaSalle, 6-1, 181, jr.

Second Team Defense

Linemen: Nate Crawford, Anderson, 6-2, 240, jr.; Daljuan Estes, Belmont, 6-3, 235, jr.; Max Gorham, Harrison, 5-10, 200, sr.; CeAyre Hall, Withrow, 6-3, 225, sr.; Garrett Jones, Troy, 5-10, 231, sr.

Linebackers: AJ Betleyoun, Tecumseh, 6-0, 190, sr.; Treshawn Fisher, Kings, 6-0, 195, sr.; Justin Hiltbrand, Edgewood, 6-4, 220, sr.; Gabe Huffman, Little Miami, 5-10, 185, sr.; Melvin Pleasant, Winton Woods, 6-1, 210, sr.; JT Popp, Loveland, 6-0, 205, sr.; Jarred Uran, LaSalle, 6-2, 194, sr.

Secondary: Ethan Hamilton, Anderson, 6-2, 185, sr.; Lincoln Howell, Edgewood, 5-10, 180, jr.; Mark Peterangelo, Fairborn, 5-8, 170, sr.; Donovan Sims, Belmont, 5-10, 170, sr.; Weston Smith, Troy, 5-9, 145, jr.

Punter: Max Meisel, Harrison, 6-0, 225, sr.

Honorable mention: David Thompson, Anderson; Tyreese Captain, Corey Crawford, Dare Moffett, Jahmari Wise, Withrow; Laterll Estes, Jayzon Wagner, Belmont; Simon Acra, Simon Shirley, Harrison; Sam Slyder, Loveland.

DIVISION III

First Team Offense

Backfield: Josh Anderson, New Richmond, 5-foot-10, 190 pounds, senior, QB; Connor Bazelak, Kettering Archbishop Alter, 6-4, 215, sr., QB; Michael Crawford, Cincinnati Mt. Healthy, 5-9, 165, sr., QB; Jack Fessler, Middletown Bishop Fenwick, 5-10, 180, sr., RB; Ryan Martin, Vandalia Butler, 5-9, 185, sr., RB; Justin Sloan, Bellbrook, 5-7, 165, sr., RB; Davon Starks, Hamilton Badin, 5-11, 170, sr., RB.

Receivers: Cam Coomer, Wilmington, 6-2, 170, jr.; Bryant Johnson, Butler, 6-6, 198, sr.; Justin Stephens, Trotwood-Madison, 6-6, 225, sr.; Dominic Wilcox, Dayton Chaminade Julienne, 6-2, 185, sr.; Marcus Wood, Greenville, 5-10, 155, jr.

Linemen: Caden Clark, Piqua, 6-2, 285, sr.; Ethan Knisley, Bellbrook, 6-3, 305, sr.; Ryan Pool, Bellefontaine, 6-4, 270, jr.; Sam Secrest, Fenwick, 6-2, 235, sr.; Trevor VanVliet, Hamilton Ross, 6-3, 260, sr.; Jaison Williams, Trotwood-Madison, 6-4, 285, sr.

Kicker: Ben Sauls, Tippecanoe, 6-0, 168, jr.

First Team Defense

Linemen: Nathaniel Armstrong, Alter, 5-11, 245, sr.; Fred Butts, Dayton Carroll, 6-2, 245, sr.; Kennedy Coates, Trotwood-Madison, 5-10, 210, sr.; Shane Cokes, Chaminade Julienne, 6-3, 240, sr.; Connor Meyer, Alter, 6-3, 265, sr.; Lonnie Phelps, Mt. Healthy, 6-2, 220, sr.

Linebackers: Matt Centers, Franklin, 6-1, 200, sr.; Nick Coyle, Butler, 6-1, 205, sr.; Jason Fehr, Cin. McNicholas, 5-9, 175, sr.; Mason Gostomsky, Tippecanoe, 5-11, 181, sr.; DJ McDonald, Bellefontaine, 5-11, 195, sr.; Diego Neri, Cin. Northwest, 6-2, 220, so.; Evan Schlensker, Badin, 6-0, 170, jr.

Secondary: Sammy Anderson, Trotwood-Madison, 6-2, 180, jr.; Ta’Ron Britt, Trotwood-Madison, 5-11, 170, sr.; De’Zion Coleman, Cin. Hughes, 5-10, 170, jr.; Antwann Martin, Alter, 6-1, 190, jr.; Henry Nenni, Fenwick, 5-9, 175, sr.

Punter: RJ Clesceri, Fenwick, 5-10, 175, sr.

Offensive player of the year: Jack Fessler, Fenwick

Defensive player of the year: Shane Cokes, Chaminade Julienne

Coach of the year: Jeff Jenkins, Bellbrook

Second Team Offense

Backfield: Tristan Dillon, West Carrollton, 6-6, 220, sr., QB; Brady Evans, Wilmington, 6-1, 220, jr., QB; Sedric Ferguson, Bellbrook, 6-2, 180, sr., RB; Garrett Gross, Bellefontaine, 5-10, 195, jr., RB; Daniel Ingram, Cin. Woodward, 5-10, 195, jr., QB; Mick Karn, Piqua, 5-11, 192, sr., QB; Brandon Lanier, Mt. Healthy, 6-3, 230, jr., RB.

Receivers: Jack Clement, Bellefontaine, 6-0, 165, sr.; Colin Downing, Chaminade Julienne, 6-3, 228, sr.; Austin Jones, West Carrollton, 6-2, 180, jr.; Jamal Kelly, Mt. Healthy, 5-9, 155, sr.; Thomas Vogelsang, Fenwick, 6-2, 180, sr.; Derek Willits, Alter, 6-3, 193, sr.

Linemen: Ricardo Calzada, Carroll, 5-11, 300, sr.; Grant Heatherly, Tippecanoe, 6-4, 274, sr.; Cortez Huckleby, Mt. Healthy, 6-1, 270, jr.; Andrew Jones, Badin, 6-1, 225, sr.; Kaden Rogers, Ross, 6-3, 255, so.

Kicker: Brady Henry, Wilmington, 5-9, 170, sr.

Second Team Defense

Linemen: Malik Denkins, Woodward, 6-3, 225, jr.; Jacob Kidwell, Bellefontaine, 6-1, 225, jr.; Brennan Toopes, Piqua, 6-0, 209, sr.

Linebackers: Leo Bell, Fenwick, 5-8, 230, sr.; David Frederick, Chaminade Julienne, 5-8, 178, so.; Ke’Shawn Huguely, Trotwood-Madison, 5-9, 205, jr.; Jon LaJeunesse, Carroll, 6-1, 225, jr.; Isaac Newman, Bellefontaine, 5-11, 205, sr.; Nebulun Stephens, Woodward, 6-2, 210, sr.; Tyler Wilcox, Trotwood-Madison, 6-0, 215, sr.

Secondary: Jawann Davis, Hughes, 5-11, 170, jr.; Marshal Flaig, Badin, 6-1, 165, jr.; Jordan Hodge, Ross, 5-10, 180, sr.; Logan Miller, Fenwick, 5-9, 160, so.

Punter: Andrew Redemeier, Ross, 6-1, 235, sr.

Honorable mention: Sully Janeck. Fenwick; Ryan Minor, Chaminade Julienne; Josh Burritt, Tippecanoe; Dylan Caldwell, Ross; Tyron Mincy, Mt. Healthy; Tommar Coles, West Carrollton; Grayson Taylor, Badin; Owen Toopes, Piqua; Derek Robb, Bellefontaine; Jonathan Allen, Dayton Dunbar.

DIVISION IV

First Team Offense

Backfield: Dimetrius Baylor, Cincinnati Indian Hill, 6-0, 215, sr., RB; Eli Berner, Springfield Northwestern, 5-11, 175, sr., RB; Nic Dorsey, Urbana, 5-11, 180, sr., RB; Robie Glass, Springfield Shawnee, 6-3, 190, jr., QB; Corey Kiner, St. Bernard Roger Bacon, 5-9, 205, so., RB; Dylan Lemen, Springfield Kenton Ridge, 5-10, 160, jr., QB; Evan Prater, Cin. Wyoming, 6-5, 190, jr.; Pierson Rogers, Wyoming, 5-11, 220, sr., RB.

Receivers: Calvin Dibert, Kenton Ridge, 6-4, 190, jr.; Joey Edmonds, Wyoming, 6-1, 190, sr.; Jake Sargent, Dayton Oakwood, 5-10, 175, sr.; Chris’Seon Stringer, Cin. Taft, 6-3, 220, sr.; Ben Whitten, Bellefontaine Benjamin Logan, 5-9, 165, sr.

Linemen: Eli Cupp, Wyoming, 6-5, 210, sr.; Blake Jamison, Northwestern, 6-1, 240, sr.; Joe Oakes, Indian Hill, 6-4, 260, sr.; Matt Phillips, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 275, sr.; Nolan Tebbe, Roger Bacon, 6-3, 280, jr.

Kicker: Luke Lundberg, Indian Hill, 5-10, 175, jr.

First Team Defense

Linemen: Andrew Hall, Dayton Northridge, 6-4, 220, sr.; Noah Harrison, Germantown Valley View, 6-0, 225, jr.; Thomas Myers, Clinton-Massie, 6-6, 225, sr.; James Smith, Wyoming, 6-5, 235, sr.; Jalen Thornton, Indian Hill, 6-3, 245, sr.

Linebackers: Ty Beam, Clinton-Massie, 5-11, 210, sr.; Hasan Black, Wyoming, 6-2, 230, sr.; Izaiah Cunningham, Taft, 6-2, 210, sr.; Nate Snyder, Northwestern, 6-1, 200, sr.; John-Mark Williams, Indian Hill, 6-0, 195, sr.

Secondary: Demarco Bradley Jr., Taft, 5-6, 155, sr.; Taveont Dennis, Northwestern, 5-10, 165, sr.; Charlie DiGennaro, Indian Hill, 6-1, 170, so.; Twon Hines, Northridge, 6-1, 190, sr.; Griffin Laake, Clinton-Massie, 6-3, 190, sr.; Ronnell Lackey, Roger Bacon, 6-0, 175, jr.; Max Niswonger, Urbana, 5-11, 195, sr.; Kievaughn Sanks, Cin. Aiken, 5-8, 165, sr.

Punter: Logan Persson, Indian Hill, 6-1, 190, sr.

Offensive player of the year: Evan Prater, Wyoming

Defensive player of the year: Jalen Thornton, Indian Hill

Coach of the year: Aaron Hancock, Wyoming

Second Team Offense

Backfield: Dartanion Battle, Cin. Shroder, 6-0, 165, sr., QB; Chris Hart, Northwestern, 6-3, 175, sr., QB; Cade Cradlebaugh, Valley View, 6-2, 195, jr., QB; Tim Jordan, Aiken, 6-2, 200, sr.; Brendan Lamb, Clinton-Massie, 5-10, 185, jr.; Recold Moore, Taft, 6-2, 210, sr., RB; Preston Shields, Urbana, 6-1, 230, sr., QB.

Receivers: Jack Armstrong, Oakwood, 6-1, 170, sr.; Keymoni Cephas, Shroder, 6-0, 170, jr.; Zach Kuhlman, Roger Bacon, 6-3, 195, sr.; Zac Schmidt, Eaton, 5-10, 166, jr.; Darryl Story, Northridge, 5-11, 165, jr.; Ben VanNoord, Northwestern, 6-2, 190, so.

Linemen: JaQuan Bennett, Aiken, 6-5, 285, sr.; Charlie Burke, Oakwood, 5-9, 200, sr.; Seth Schmidt, Clinton-Massie, 6-5, 260, sr.; Ethan Smith, Kenton Ridge, 6-2, 270, sr.; Spencer Voss, Clinton-Massie, 6-5, 270, sr.

Kicker: Grant Avey, Clinton-Massie, 6-3, 175, jr.

Second Team Defense

Linemen: Devonte Allen, Taft, 6-3, 240, sr.; Jack Hankin, Indian Hill, 6-6, 225, sr.; Marques Sherman, Taft, 6-4, 250, sr.; Korbin Spencer, Northwestern, 6-5, 240, jr.

Linebackers: Zak Cappel, Roger Bacon, 6-2, 210, sr.; Jeff Collins, Norwood, 6-0, 185, sr.; Jerron Lander, Northridge, 5-9, 175, jr.; Nate Stark, Roger Bacon, 6-1, 215, sr.; Derrian Wilkins, Aiken, 6-0, 185, sr.

Secondary: Moey Mitchell, Wyoming, 5-11, 190, sr.; Masen Penley, Northridge, 5-8, 155, sr.; Antwand Yett, Aiken, 5-8, 160, jr.

Punter: Luke Byrd, Roger Bacon, 6-1, 145, sr.

DIVISION V

First Team Offense

Backfield: Alex Bernard, Cincinnati Hills Christian Academy, 6-foot, 180 pounds, senior, RB; Justin Brown, Casstown Miami East, 5-11, 158, sr., RB; Nick Clevenger, Jamestown Greeneview, 6-1, 190, sr., QB; Riley Huelskamp, Anna, 5-10, 175, jr., RB; Clay Payton, Greeneview, 5-9, 175, jr., RB; Cade Rice, Springfield Greenon, 6-3, 195, so., QB; Brayden Sipple, Blanchester, 6-4, 175, so., QB; Mason Whiteman, Middletown Madison, 5-10, 195, sr., QB.

Receivers: Riley Blankenship, Waynesville, 6-1, 175, sr.; Charlie Cowart, Cin. Mariemont, 6-3, 220, sr.; Luke Downing, Greenon, 6-3, 175, jr.; Wil Eads, Cin. Summit Country Day, 6-1, 195, sr.; Da’Montay Everett, Cin. Purcell Marian, 6-5, 180, sr.; Braden Moore, Brookville, 6-2, 200, sr.

Linemen: Caleb Bolen, Madison, 6-4, 285, sr.; Brenden Dalton, Miami East, 5-11, 256, sr.; Isaac Dodds, Anna, 5-11, 215, sr.; Connor Woodruff, Summit Country Day, 6-5, 280, sr.

Kicker: Nathan Hawks, Greenon, 6-0, 170, so.

First Team Defense

Linemen: Tanner Cromer, Reading, 6-3, 220, jr.; Marquan Curtis, Mariemont, 6-3, 255, jr.; Max Evans, Madison, 6-2, 265, sr.; Evan Hiestand, Versailles, 6-2, 200, sr.; Gabe Kilgore, Bethel Bethel-Tate, 5-11, 291, sr.; Cole Pelgen, Madison, 6-3, 250, sr.; Nathan Reichert, Lewistown Indian Lake, 6-4, 240, jr.; Caleb Snyder, Miami East, 5-9, 252, sr.; Matthew Warden, Summit Country Day, 6-1, 275, jr.

Linebackers: Julian Herman, CHCA, 6-2, 195, sr.; Clayton Schirmer, Blanchester, 6-1, 180, sr.; Kamren Steward, Anna, 6-0, 200, jr.; Vincent Villella, Miami East, 5-8, 171, sr.

Secondary: Daniel Butterbaugh, Waynesville, 5-10, 170, sr.; Laurence Christian, Purcell Marian, 6-0, 170, jr.; Ethan Cummins, Indian Lake, 5-10, 150, sr.; Hayden Sharritt, Brookville, 5-10, 160, sr.; Austin Tutt, Camden Preble Shawnee, 5-11, 175, jr.; Gabe VanSkaik, Reading, 6-0, 180, sr.

Offensive player of the year: Riley Huelskamp, Anna

Defensive player of the year: Max Evans, Madison

Coach of the year: Steve Poff, Madison

Second Team Offense

Backfield: DJ Ames, CHCA, 5-9, 185, sr., RB; Bart Bixler, Anna, 5-11, 165, Jr., QB; Cole Fisher, CHCA, 6-2, 195, jr., QB; Dane Flatter, Carlisle, 6-1, 200, sr., RB; Robbie Grove, West Milton Milton-Union, 6-3, 185, sr.; Jake Phelps, Madison, 5-10, 165, jr., RB; Wally Renie, Mariemont, 5-11, 175, sr., QB.

Receivers: Gauge Dunn, Bethel-Tate, 5-10, 140, fr.; Dylan Poff, Bethel-Tate, 5-11, 185, jr.; BT Tolble, Summit Country Day, 6-3, 200, so.; Evan Washington, Cin. Clark Montessori, 5-7, 150, jr.; Collin Wilson, Greeneview, 6-2, 175, sr.

Linemen: Dylan Bardnell, Greenon, 6-1, 200, jr.; Brayden Farley, Anna, 6-1, 260, sr.; Kelvin Jones, Purcell Marian, 6-1, 245, sr.; Mason Lukens, Waynesville, 6-2, 220, jr.; Robbie Pinto, CHCA, 6-3, 250, sr.

Kickers: Cameron Anderson, Waynesville, 6-0, 170, sr.; Jon Brakeall, Greeneview, 5-8, 150, sr.

Second Team Defense

Linemen: Tanner Limon, Madison, 6-0, 215, sr.; Cody McCollister, Blanchester, 6-0, 250, sr.; Levi McMonigle, Madison, 6-6, 215, sr.; Levi Morrison, Greenon, 6-0, 210, sr.; Will Pauly, Summit Country Day, 5-11, 205, sr.; James Peters, Blanchester, 5-11, 240, jr.; Lance Rohrbach, Miami East, 5-9, 294, sr.; Ramiro Torres Jr., Blanchester, 5-10, 190, sr.; Nick Wolfe, Greeneview, 6-0, 290, jr.

Linebackers: Cole Joslin, Clermont Northeastern, 5-8, 155, jr.; Jack McDowell, Summit Country Day, 6-1, 220, jr.; Blake Potter, Greenon, 6-0, 170, sr.; Kayge Thwaits, Milton-Union, 6-3, 180, jr.

Secondary: Albert Cory, Clermont Northeastern, 5-9, 165, jr.; Kaleb Nickels, Miami East, 5-6, 143, jr.; Jeffrey Richards, Anna, 6-2, 180, sr.; Robert Sims, Summit Country Day, 6-1, 185, sr.; Ian Tamplin, Greeneview, 5-9, 185, sr.

Honorable mention: Anthony Carmichael, Waynesville; Zach Hoover, Montez Kelley, Purcell Marian; Clay Jacobs, Indian Lake; Alex Manz, Bethel-Tate; Kameron Cox, Greenon; Austin Arellano, East Clinton; Devin Lawrence, Wesley Sutherly, Miami East; Robbie Glen, CHCA; Jaron Stoneburner, Greeneview.

DIVISION VI

First Team Offense

Backfield: Jason Blake, Troy Christian, 6-foot, 190 pounds, junior, RB; Fred Brown, Cincinnati Riverview East Academy, 6-1, 190, sr., RB; Daevon Bryant, Cin. Deer Park, 5-6, 205, sr., RB; Mac Davis, Springfield Northeastern, 6-1, 165, sr., QB; Seth Griswold, Miamisburg Dayton Christian, 6-0, 170, jr., QB; Logan Hurst, Mechanicsburg, 6-2, 175, jr., QB; Joey Mascadri, Mechanicsburg, 5-10, 175, sr., RB; Cade Schmelzer, Covington, 6-2, 185, jr., QB; Brian Stinson, Lewisburg Tri-County North, 6-0, 155, sr., QB; Jacob Ullmer, Tipp City Bethel, 5-10, 180, sr., QB; Trevor Woodruff, West Liberty-Salem, 5-7, 150, jr., QB.

Receivers: Andrew Cates, Covington, 6-1, 185, jr.; Joseph Hocker, Deer Park, 6-6, 235, sr.; Max Queen, Springfield Northeastern, 6-2,175, sr.; Kix Thiel, Mechanicsburg, 6-0, 195, jr.

Linemen: Nick Baker, Troy Christian, 6-2, 260, sr.; Colin Colyer, Deer Park, 6-1, 205, sr.; Joseph Stillwell, Williamsburg, 6-3, 275, jr.; Trevor Warren, Dayton Christian, 6-2, 175, sr.

First Team Defense

Linemen: Cooper Cole, Tri-County North, 6-2, 185, so.; Grant Doucette, Troy Christian, 6-0, 220, sr.; Preston Jackson, Tri-County North, 6-3, 300, sr.; Gage Kerrigan, Covington, 5-7, 200, jr.; Thad Lawrence, West Liberty-Salem, 5-10, 210, jr.; Isaac Lee, West Liberty-Salem, 5-11, 230, jr.; Noah Luiken, Dayton Christian, 6-0, 365, jr.; Micah Trimbach, Troy Christian, 5-8, 200, jr.; Kyle Wolfe, West Liberty-Salem, 6-0, 284, jr.

Linebackers: Parker Dysinger, Covington, 5-11, 170, sr.; Josh Hivner, Troy Christian, 5-8, 175, sr.; Jake Hurst, Mechanicsburg, 5-9, 150, fr.; Dylan Kelley, Bethel, 5-11, 205, jr.; Dakota Roberts, Williamsburg, 5-10, 175, jr.; Major Stratton, West Liberty-Salem, 6-0, 215, sr.; Codey Taylor, Springfield Northeastern, 6-2, 205, jr.; Ian Wilson, Covington, 5-11, 190, sr.

Secondary: Nathan Waltz, Troy Christian, 6-0, 155, jr.

Offensive player of the year: Joey Mascadri, Mechanicsburg

Defensive player of the year: Parker Dysinger, Covington

Coach of the year: Calvin Johnson, Deer Park

Honorable mention: Cade Cottingim, Twin Valley South; Caleb Twiss, Troy Christian; Deshawn McIntire, Deer Park; Keith Bebout, Caden Coleman, Mechanicsburg; Nick Burden, West Liberty-Salem; Sam Jackson, Dayton Christian; Zac Woodall, New Paris National Trail; Jayden Heltsley, Arcanum; Wyatt Hutchins, Tri-County North.

DIVISION VII

First Team Offense

Backfield: Trent Collins, Mississinawa Valley, 6-foot-2, 180 pounds, senior, QB; David Cunningham, Hamilton New Miami, 6-0, 205, sr., RB; Elliott Gilardi, Sidney Lehman Catholic, 6-0, 170, sr., QB; Will Hall, Mississinawa Valley, 5-9, 165, sr., RB; Collin Moore; Fort Loramie, 6-0, 190, so., QB; Dylan Rice, North Lewisburg Triad, 5-10, 190, sr., RB; Luke Roby, Degraff Riverside, 5-11, 180, sr., RB; Jon Surman, Cincinnati Miami Valley Christian Academy, 6-3, 230, sr., RB.

Receivers: Isaiah Bruce, Triad, 6-2, 205, sr.; Austin Bruner, New Madison Tri-Village, 5-8, 165, sr.; Carter Mescher; Fort Loramie, 6-0, 170, sr.; Hunter Muir, Ansonia, 6-5, 190, sr.; Brandon Pollock, Cedarville, 5-10, 175, sr.

Linemen: Caleb Harding, Cedarville, 5-11, 210, sr.; Grant Imwalle; Fort Loramie, 6-0, 245, sr.; Jonathan McGill, Riverside, 5-10, 240, sr.; Bruce Montgomery, New Miami, 6-3, 295, sr.; Ross Shook, Ansonia, 5-10, 230, sr.

Kicker: Michael Denning, Lehman Catholic, 6-1, 180, sr.

First Team Defense

Linemen: CJ Billing; Fort Loramie, 6-0, 210, sr.; Collin Detrick; Fort Loramie, 6-0, 280, sr.; Dalton Garrett, New Miami, 5-10, 235, sr.; Ethan Knapke, Lehman Catholic, 6-0, 175, sr.; RJ McGowen, Riverside, 5-11, 220, sr.; Mason Sullenbarger, Tri-Village, 5-9 190, sr.

Linebackers: Johnny Edwards, Lehman Catholic, 5-10, 170, fr.; Seth Henderson, Miami Valley Christian Academy, 5-8, 165, sr.; Max Hoying; Fort Loramie, 5-10, 190, so.; Joseph Lusby, Miami Valley Christian Academy, 6-4, 230, sr.; Andrew Rowland, Ansonia, 5-10, 215, sr.; Dylan Spivey, New Miami, 5-10, 190, so.

Secondary: Drew Barhorst, Lehman Catholic, 6-0, 170, jr.; Mykah Eichie, Springfield Catholic Central, 6-1, 190, sr.; Derek Eyer, Tri-Village, 5-7, 155, sr.; Hayden Lee, Cedarville, 5-10, 180, sr.; Mark Seger; Fort Loramie, 6-4, 185, jr.; Matthew Shook, Ansonia, 6-0, 165, sr.

Punter: Devyn Sink, Ansonia, 5-10, 185, sr.

Offensive player of the year: Elliott Gilardi, Lehman Catholic

Defensive player of the year: Max Hoying, Fort Loramie

Coach of the year: Spencer Wells, Fort Loramie

Honorable mention: Caleb Lusby, Miami Valley Christian Academy; Cody Eyer, Layne Sarver, Tri-Village; Kalos Farrier, Cin. Gamble Montessori; Michael Hall, Austin Helmke, Reece Stammen, Ansonia; Austin Bails, Riley Louck, Triad; Charlie Bertemes, Tucker Eriksen, Aaron Flores, Hayden McKee, Jason Rutschilling,South Charleston Southeastern Local; Bradly Haynes, Lehman Catholic; Josiah Brewer, Hunter Gheen, Larkin Painter, Gavin Trevino, Bradford; Austin Hart, New Miami; Beltran Dorado Lagarga, Griffin Meyer, Fort Loramie; Cody Dirksen, Max Dirmeyer, Mississinawa Valley.

Mississinawa Valley quarterback Trent Collins dives forward for extra yardage in this game during the season.
https://www.dailyadvocate.com/wp-content/uploads/sites/34/2018/11/web1_Trent_Collins.jpgMississinawa Valley quarterback Trent Collins dives forward for extra yardage in this game during the season. File photo

Tri-Village senior Austin Bruner runs through a hole in the defense for a huge gain in this game during the season.
https://www.dailyadvocate.com/wp-content/uploads/sites/34/2018/11/web1_Austin-Bruner-2-1.jpgTri-Village senior Austin Bruner runs through a hole in the defense for a huge gain in this game during the season. File photo

Ansonia’s Hunter Muir catches a touchdown pass from Hunter Buckingham in this game during the regular season.
https://www.dailyadvocate.com/wp-content/uploads/sites/34/2018/11/web1_Hunter-Muir-1.jpgAnsonia’s Hunter Muir catches a touchdown pass from Hunter Buckingham in this game during the regular season. File photo

Greenville’s Marcus Wood finds some running room in a game against Chaminade Julienne during the season.
https://www.dailyadvocate.com/wp-content/uploads/sites/34/2018/11/web1_Marcus-Wood-1.jpgGreenville’s Marcus Wood finds some running room in a game against Chaminade Julienne during the season. File photo

Ansonia’s Matthew Shook tries to avoid the shoestring tackle in this game during the season.
https://www.dailyadvocate.com/wp-content/uploads/sites/34/2018/11/web1_Matthew-Shook-1.jpgAnsonia’s Matthew Shook tries to avoid the shoestring tackle in this game during the season. File photo

Ansonia’s Andrew Rowland makes a tackle in this game during the season.
https://www.dailyadvocate.com/wp-content/uploads/sites/34/2018/11/web1_Rowland-1.jpgAnsonia’s Andrew Rowland makes a tackle in this game during the season. File photo

Mississinawa Valley running back Will Hall follows his lead blocker in this game during the season.
https://www.dailyadvocate.com/wp-content/uploads/sites/34/2018/11/web1_Will-Hall-1.jpgMississinawa Valley running back Will Hall follows his lead blocker in this game during the season. File photo

By Skip Weaver

sweaver@aimmediamidwest.com

The Daily Advocate sports editor Skip Weaver can be reached at (937) 569-4316 or by email at sweaver@aimmediamidwest.com. You can also follow him on Twitter at @skipweaver65.

The Daily Advocate sports editor Skip Weaver can be reached at (937) 569-4316 or by email at sweaver@aimmediamidwest.com. You can also follow him on Twitter at @skipweaver65.