32 IU East athletes make school honor rolls


RICHMOND, Ind. – Thirty-two Indiana University East student-athletes made the IU East Chancellor’s List or Dean’s List during the 2015 spring semester.

Among the honorees were Mississinawa Valley graduate Mallory Livingston, Tri-Village graduate Heather Ferris, Tri-Village graduate Matthew Werner and Arcanum graduate Adam Klipstine.

CHANCELLOR’S LIST

Thirteen Red Wolves made the Chancellor’s List, which recognizes IU East’s students who took 12 or more credit hours and completed the semester with a grade point average of 4.0 on a 4.0 scale.

IU East students named to the Chancellor’s List were (listed by athletes’ primary sport):

Men’s basketball: Lucas Huffman (Indianapolis, Ind./Franklin Central High School) and Bryan Schlatter (Avon, Ind./Avon High School).

Women’s basketball: Mackenzie Boles (Lapel, Ind./Lapel High School), Mackenzie Campbell (Rushville, Ind./Rushville Consolidated High School) and Taylor Hatfield (Etna Green, Ind./Triton High School).

Men’s cross country/track and field: Kyle Hall (Dillsboro, Ind./South Dearborn High School).

Women’s cross country/track and field: Alexis Brasier (Dillsboro, Ind./South Dearborn High School), Kelsey Buehner (Eaton, Ohio/National Trail High School), Heather Ferris (New Madison, Ohio/National Trail High School) and Grace Yeaton (Batesville, Ind./Home school).

Men’s tennis: Connor Kramer (Shirley, Ind./Eastern Hancock High School).

Women’s volleyball: Katrina Detwiler (Bloomington, Ind./Bloomington High School North) and Mallory Livingston (Union City, Ohio/Mississinawa Valley High School).

DEAN’S LIST

IU East students who take 12 or more credit hours and complete the semester with a grade point average of 3.5 on a 4.0 scale are named to the Dean’s List.

IU East student-athletes named to the Dean’s List were (listed by athletes’ primary sport):

Men’s basketball: Nick Bollenbacher (Cedar Lake, Ind./Hanover Central High School), Vasha Davis (Hammond, Ind./Morton High School), Tyler Fangman (Cold Spring, Ky./Beechwood High School), Jason Ray (Martinsville, Ind./Martinsville High School), Parker Salinas (Kokomo, Ind./Indiana University Kokomo) and Matthew Werner (Lewisburg, Ohio/Tri-Village High School).

Women’s basketball: Tia King (Indianapolis, Ind./Warren Central High School) and Kristen Miller (Ottawa, Ohio/Ottawa-Glandorf High School).

Men’s cross country/track and field: Mahto-Wanji Fast Horse (Brookville, Ind./Franklin County High School), Adam Klipstine (Ansonia, Ohio/Arcanum High School) and Clint Swanson (Vevay, Ind./Switzerland County High School).

Women’s cross country/track and field: Morgan Stanley (Winchester, Ind./Winchester Community High School).

Men’s golf: Cameron Cox (Farmland, Ind./Monroe Central High School) and Drew Houck (Portland, Ind./Jay County High School).

Men’s tennis: Clay Ratliff (Knightstown, Ind./Knightstown High School).

Women’s tennis: Brittany Hethcox (New Castle, Ind./New Castle High School).

Women’s volleyball: Bailey Gates (Winchester, Ind./Winchester Community High School), Katelyn Kelly (Franklin, Ind./Franklin Community High School) and Madison Yoder (Indianapolis, Ind./Ben Davis High School).