Greenville’s Jose’ Badell earns GWOC North swimming honors

GREENVILLE – Greenville Jose’ Badell earned honors from the Greater Western Ohio Conference for the 2015-16 swimming season.

Badell was named first team all-GWOC North in the boys 100 yard backstroke. The Greenville senior also was named second team all-GWOC North in the boys 200 yard individual medley.

Vandalia-Butler’s Tommy Cope was named the GWOC North boys swimmer of the year. Butler’s Greg Bergman was named the GWOC North boys swim coach of the year.

Butler’s Elaine Dean was named the GWOC North girls swimmer of the year. Butler’s Erin Adkins was named the GWOC North girls swim coach of the year.

All-GWOC North boys swimming

First team

Name Grade School Event

Brendan Shanahan Sophomore Butler 200 Yard Medley Relay

Colin Wolfe Sophomore Butler 200 Yard Medley Relay

Daveed Abrams Senior Butler 200 Yard Medley Relay

Ian Barrett Senior Butler 200 Yard Medley Relay

Joe Dutton Sophomore Troy 200 Yard Freestyle

Tommy Cope Senior Butler 200 Yard I. M.

Chase Vantilburgh Sophomore Sidney 50 Yard Freestyle

Isaac Karn Piqua 1 Meter Diving

Mitch Orozco Freshman Troy 100 Yard Butterfly

Colin Wolfe Sophomore Butler 100 Yard Freestyle

Joe Dutton Sophomore Troy 500 Yard Freestyle

Tommy Cope Senior Butler 200 Yard Freestyle Relay

Brendan Shanahan Sophomore Butler 200 Yard Freestyle Relay

Ian Barrett Senior Butler 200 Yard Freestyle Relay

Colin Wolfe Sophomore Butler 200 Yard Freestyle Relay

Jose Badell Senior Greenville 100 Yard Backstroke

Tommy Cope Senior Butler 100 Yard Breaststroke

Colin Wolfe Sophomore Butler 400 Freestyle Relay

Ian Barrett Senior Butler 400 Freestyle Relay

Daveed Abrams Senior Butler 400 Freestyle Relay

Tommy Cope Senior Butler 400 Freestyle Relay

Athlete of the year: Tommy Cope, Butler

Coach of the year: Greg Bergman, Butler

Second team

Name Grade School Event

Jared Liew Senior Troy 200 Yard Medley Relay

Joe Dutton Sophomore Troy 200 Yard Medley Relay

Mitch Orozco Freshman Troy 200 Yard Medley Relay

Tristan West Senior Troy 200 Yard Medley Relay

Ian Barrett Senior Butler 200 Yard Freestyle

Jose Badell Senior Greenville 200 Yard I. M.

Tristan West Senior Troy 50 Yard Freestyle

Daveed Abrams Senior Butler 100 Yard Butterfly

Tristan West Senior Troy 100 Yard Freestyle

Collin McClain Sophomore Sidney 500 Yard Freestyle

Jared Liew Senior Troy 200 Yard Freestyle Relay

Jackson Armstrong Junior Troy 200 Yard Freestyle Relay

Mitch Orozco Freshman Troy 200 Yard Freestyle Relay

Tristan West Senior Troy 200 Yard Freestyle Relay

Brendan Shanahan Sophomore Butler 100 Yard Backstroke

Chase Vantilburgh Sophomore Sidney 100 Yard Breaststroke

Collin McClain Sophomore Sidney 400 Freestyle Relay

Logan Searcy Sophomore Sidney 400 Freestyle Relay

Logan Johnson Junior Sidney 400 Freestyle Relay

Chase Vantilburgh Sophomore Sidney 400 Freestyle Relay

All-GWOC North girls swimming

First team

Name Grade School Event

Elaine Dean Junior Butler 200 Yard Medley Relay

Sydney Baker Sophomore Butler 200 Yard Medley Relay

Molly Hetzer Junior Butler 200 Yard Medley Relay

Abbey Burton Freshman Butler 200 Yard Medley Relay

Reilly Harrington Senior Butler 200 Yard Freestyle

Corinne Tisher Junior Piqua 200 Yard I. M.

Abby Burton Freshman Butler 50 Yard Freestyle

Meredith Karn Sophomore Piqua 100 Yard Butterfly

Elaine Dean Junior Butler 100 Yard Freestyle

Meredith Karn Sophomore Piqua 500 Yard Freestyle

Sydney Baker Sophomore Butler 200 Yard Freestyle Relay

Abbey Burton Freshman Butler 200 Yard Freestyle Relay

Grace Cope Sophomore Butler 200 Yard Freestyle Relay

Reilly Harrington Senior Butler 200 Yard Freestyle Relay

Elaine Dean Junior Butler 100 Yard Backstroke

Corinne Tisher Junior Piqua 100 Yard Breaststroke

Molly Hetzer Junior Butler 400 Yard Freestyle Relay

Grace Cope Sophomore Butler 400 Yard Freestyle Relay

Reilly Harrington Senior Butler 400 Yard Freestyle Relay

Elaine Dean Junior Butler 400 Yard Freestyle Relay

Athlete of the year: Elaine Dean, Butler

Coach of the year: Erin Adkins, Butler

Second team

Name Grade School Event

Courtney Carmack Senior Junior Troy 200 Yard Medley Relay

Katie Castaneda Freshman Junior Troy 200 Yard Medley Relay

Blake Whitford Freshman Junior Troy 200 Yard Medley Relay

Caroline Pratt Junior Troy 200 Yard Medley Relay

Courtney Carmack Senior Troy 200 Yard Freestyle

Grace Cope Sophomore Butler 200 Yard I. M.

Sydney Baker Sophomore Butler 50 Yard Freestyle

Grace Cope Sophomore Butler 100 Yard Butterfly

Rachel Shively Freshman Butler 100 Yard Freestyle

Katie Castaneda Freshman Troy 500 Yard Freestyle

Caroline Pratt Junior Troy 200 Yard Freestyle Relay

Melanie Harvey Sophomore Troy 200 Yard Freestyle Relay

Blake Whitford Freshman Troy 200 Yard Freestyle Relay

Courtney Carmack Senior Troy 200 Yard Freestyle Relay

Molly Hetzer Junior Butler 100 Yard Backstroke

Sydney Baker Sophomore Butler 100 Yard Breaststroke

Katie Castaneda Freshman Troy 400 Yard Freestyle Relay

Maria Poggi Junior Troy 400 Yard Freestyle Relay

Annie Griffith Senior Troy 400 Yard Freestyle Relay

Melanie Harvey Sophomore Troy 400 Yard Freestyle Relay

Badell
https://www.dailyadvocate.com/wp-content/uploads/2021/08/web1_Jose-Badell-WEB-3.jpgBadell

By Kyle Shaner

[email protected]

Kyle Shaner may be reached at 937-569-4316. Follow me on Twitter @KShanerAdvocate or get updates on Facebook by searching Darke County Sports or Advocate 360. For more features online go to dailyadvocate.com.